FIFA World Cup Finals 1966 England.

FIFA World Cup Finals 1966 England Match Details

FIFA WORLD CUP FINALS 1966
Group A – England, France, Mexico, Uruguay
11.07.66 (19.30) London, Wembley Stadium
ENG – URU 0:0
(+87000) Zsolt HUN, Bachramov ZSR, Rumenchev BUL
ENG: Banks – Cohen, Wilson, Stiles, J.Charlton – Moore (c), Ball, Greaves –
R.Charlton, Hunt, Connelly
URU: Mazurkiewicz – Troche (c), Manicera, Ubiña, Goncalves – Caetano, Cortes –
Viera, Silva, Rocha, Pérez
13.07.66 (19.30) London, Wembley Stadium
FRA – MEX 1:1 (0:0)
(+69000) Ashkenazi ISR, Galba CZE, Campos POR
FRA: Aubour – Djorkaeff, Budzinski, Artelesa (c), de Michéle – Bosquier,
Herbin, Bonnel – Combin, Gondet, Hausser
MEX: Calderon – Chaires, Peña (c), Núñes, Hernández – Diaz, Mercado, Reyes –
Borja, Fragoso, Padilla
0:1 Borja 40 h, 1:1 Hausser 62
15.07.66 (19.30) London, White City
URU – FRA 2:1 (2:1)
(~45000) Galba CZE, Marques BRA, Callaghan WAL
URU: Mazurkiewicz – Troche (c), Manicera, Ubiña, Goncalvez – Caetano,
Cortes, Viera, Sacia – Rocha, Perez
FRA: Aubour – Djorkaeff, Budzinski, Artelesa (c), de Bourgoing – Bosquier,
Simon, Bonnel – Herbet, Gondet, Hausser
0:1 de Bourgoing 15 p, 1:1 Rocha 27, 2:1 Cortés 32
16.07.66 (15.00) London, Wembley Stadium
ENG – MEX 2:0 (1:0)
(+92000) Lo Bello ITA, Ashkenazi ISR, Choi Duk-ryung KLD
ENG: Banks – Cohen, Wilson, Stiles, J.Charlton – Moore (c), Paine, Greaves –
R.Charlton, Hunt, Peters
MEX: Calderon – Chaires, Peña (c), del Muro, Núñes – Hernández, Diaz,
Jauregui – Reyes, Borja, Padilla
1:0 R.Charlton 38, 2:0 Hunt 75
19.07.66 (16.30) London, Wembley Stadium
URU – MEX 0:0
(+61000) Lööw SWE, Lo Bello ITA, Vicuña CHI
URU: Mazurkiewicz – Troche (c), Manicera, Ubiña, Goncalvez – Caetano,
Cortés, Viera – Sacia, Rocha, Pérez
MEX: Carbajal – Chaires, Peña (c), Mercado, Núñes – Hernández,
Diaz, Cisneros – Reyes, Borja, Padilla
20.07.66 (19.30) London, Wembley Stadium
ENG – FRA 2:0 (1:0)
(+98000) Yamasaki PER, Galba CZE, Rumenchev BUL
ENG: Banks – Cohen, Wilson, Stiles, J.Charlton – Moore (c), Callaghan, Greaves –
R.Charlton, Hunt, Peters
FRA: Aubour – Djorkaeff, Budzinski, Artelesa (c), Herbin – Bosquier, Simon,
Bonnel – Herbet, Gondet, Hausser
1:0 Hunt 39 h, 2:0 Hunt 76 h
1. ENG^ 3 2 1 0 5 4-0
2. URU^ 3 1 2 0 4 2-1
3. MEX 3 0 2 1 2 1-3
4. FRA 3 0 1 2 1 2-5
Group B – Argentina, Spain, West Germany, Switzerland
12.07.66 (19.30) Sheffield, Hillsborough
GER – SUI 5:0 (3:0)
(+36000) Phillips SCO, Adair NIR, Lööw SWE
GER: Tilkowski – Höttges, Schulz, Weber, Schnellinger – Beckenbauer, Haller,
Brülls – Seeler (c), Overath, Held
SUI: Elsener – Grobety, Schneiter (c), Tacchella, Führer – Bäni, Dürr, Odermatt –
Künzli, Hosp, Schindelholz
1:0 Held 16, 2:0 Haller 20, 3:0 Beckenbauer 40, 4:0 Beckenbauer 52, 5:0 Haller
78 p
13.07.66 (19.30) Birmingham, Villa Park
ARG – ESP 2:1 (0:0)
(-48000) Rumanchev BUL, Yamasaki PER, Zečević JUG
ARG: Roma – Perfumo, Marzolini, Ferreiro, Rattin (c) – Albrecht, Solari, Gonzalez,
Artime – Onega, Más
ESP: Iribar – Sanchis, Eladio, Pirri, Gallego – Zoco, Ufarte, del Sol,
Peiro – Suarez, Gento (c)
1:0 Artime 65, 1:1 Pirri 72, 2:1 Artime 79
15.07.66 (19.30) Sheffield, Hillsborough
ESP – SUI 2:1 (0:1)
(+32000) Bachramov ZSR, Zsolt HUN, Phillips SCO
ESP: Iribar – Sanchis, Reija – Pirri, Gallego, Zoco, Amancio – del
Sol, Peiro, Suarez, Gento (c)
SUI: Elsener – Brodmann (c), Leimgruber, Armbruster, Führer – Bäni,
Stierli, Gottardi – Kühn, Hosp, Quentin
0:1 Quentin 29, 1:1 Sanchis 58, 2:1 Amancio 75 h
16.07.66 (15.00) Birmingham, Villa Park
ARG – GER 0:0
(+51000) Zečević JUG, Campos POR, Lööw SWE
ARG: Roma – Perfumo, Marzolini, Ferreiro, Rattin (c) – Albrecht,
Solari, Gonzalez, Artime – Onega, Más
GER: Tilkowski – Höttges, Schulz, Weber, Schnellinger – Beckenbauer, Haller,
Overath – Seeler (c), Held, Brülls
sent off: Albrecht (67)
19.07.66 (19.30) Sheffield, Hillsborough
ARG – SUI 2:0 (0:0)
(~31000) Campos POR, Bachramov ZSR, Zsolt HUN
ARG: Roma – Perfumo, Marzolini, Ferreiro, Rattin (c) – Calics, Solari, Gonzalez,
Artime – Onega, Más
SUI: Eichmann – Brodmann (c), Künzli, Armbruster, Führer – Bäni, Stierli, Gottardi –
Kühn, Hosp, Quentin
1:0 Artime 52, 2:0 Onega 81
20.07.66 (19.30) Birmingham, Villa Park
GER – ESP 2:1 (1:1)
(+51000) Marques BRA, Vicuña CHI, Choi Duk-ryong KLD
GER: Tilkowski – Höttges, Schulz, Weber, Schnellinger – Beckenbauer,
Emmerich, Krämer, Seeler (c) – Overath, Held
ESP: Iribar – Sanchis, Reija, Glaria, Gallego – Zoco (c), Amancio, Adelardo –
Marcelino, Fuste, Lapetra
0:1 Fuste 24, 1:1 Emmerich 39, 2:1 Seeler 63
1. GER^ 3 2 1 0 5 7-1
2. ARG^ 3 2 1 0 5 4-1
3. ESP 3 1 0 2 2 4-5
4. SUI 3 0 0 3 0 1-9
Group C – Brazil, Bulgaria, Hungary, Portugal
12.07.66 Liverpool, Goodison Park
BRA – BUL 2:0 (1:0)
(-48000) Tschenscher GER, McCabe ENG, Taylor ENG
BRA: Gilmar – D.Santos, Bellini (c), Altair, Henrique – Denilson, Lima,
Garrincha – Pelé, Alcindo, Jairzinho
BUL: Naidenov – Shalamanov, Vutzov, Gaganelov (c), Penev – Kitov, Zhechev,
Yakimov – Dermendyev, Asparoukhov, Kolev
1:0 Pelé 14 f, 2:0 Garrincha 63 f
13.07.66 (19.30) Manchester, Old Trafford
POR – HUN 3:1 (1:0)
(~37000) Callaghan WAL, Clements ENG, Howley ENG
POR: Carvalho – Morais, Baptista, Vicente, Hilario – Graca, Coluna (c),
Augusto – Eusebio, Torres, Simóes
HUN: Szentmihalyi – Mátrai, Káposzta, Sovari, Mészöly – Sipos (c), Bene, Nagy –
Albert, Farkas, Rakosi
1:0 Augusto 2 h, 1:1 Bene 59, 2:1 Augusto 65 h, 3:1 Torres 89
16.07.66 (15.00) Manchester, Old Trafford
POR – BUL 3:0 (2:0)
(-26000) Codesal URU, Goicoechea ARG, Tschenscher GER
POR: J.Pereira – Festa, Germano, Vicente, Hilario – Graca, Coluna (c), Augusto –
Eusebio, Torres, Simóes
BUL: Naidenov – Shalamanov, Vutzov, Gaganelov (c), Penev – Zhekov, Zhechev, Yakimov –
Dermendyev, Asparoukhov, Kostov
1:0 Vutzov 7 s, 2:0 Eusebio 38, 3:0 Torres 82 h
15.07.66 (19.30) Liverpool, Goodison Park
HUN – BRA 3:1 (1:1)
(+52000) Dagnall ENG, Howley ENG, Yamasaki POR
HUN: Gelei – Mátrai, Káposzta, Szepesi, Mészöly – Sipos (c), Bene, Mathesz –
Albert, Farkas, Rakosi
BRA: Gilmar – D.Santos, Bellini (c), Altair, Paulo Henrique – Gerson, Lima,
Garrincha – Tostão, Alcindo, Jairzinho
1:0 Bene 2, 1:1 Tostão 14, 2:1 Farkas 64, 3:1 Mészöly 72 p
19.07.66 (19.30) Liverpool, Goodison Park
POR – BRA 3:1 (2:0)
(+62000) McCabe ENG, Callaghan WAL, Dagnall ENG
POR: J.Pereira – Morais, Baptista, Vicente, Hilario – Graca, Coluna (c), Augusto –
Eusebio, Torres, Simóes
BRA: Manga – Fidelis, Brito, Orlando (c), Rildo – Denilson, Lima, Jairzinho –
Silva, Pelé, Parana
1:0 Simóes 15 h, 2:0 Eusebio 36 h, 2:1 Rildo 73, 3:1 Eusebio 85
20.07.66 (19.30) Manchester, Old Trafford
HUN – BUL 3:1 (2:1)
(+22000) Goicoechea ARG, Gardeazabál ESP, Codesal URU
HUN: Gelei – Mátrai, Káposzta, Szepesi, Mészöly – Sipos (c), Bene, Mathesz –
Albert, Farkas, Rakosi
BUL: Simeonov – Largov, Vutzov, Gaganelov (c), Penev – Davidov, Zhechev,
Yakimov – Kotkov, Asparoukhov, Kolev
0:1 Asparoukhov 14, 1:1 Davidov 42 o, 2:1 Mészöly 45, 3:1 Bene 54 h
1. POR^ 3 3 0 0 6 9-2
2. HUN^ 3 2 0 1 4 7-5
3. BRA 3 1 0 2 2 4-6
4. BUL 3 0 0 3 0 1-8
Group D – Chile, Italy, North Korea, Soviet Union
12.07.66 (19.30) Middlesbrough, Ayresome Park
ZSR – KLD 3:0 (2:0)
(-22000) Gardeazábal ESP, Rendil EGY, Dienst SUI
ZSR: Kavasashvili – Ponomarev, Shesterniev (c), Khurtsilava, Ostrovski =
Sabo, Sichinava – Chislenko, Malafeev, Banichevski, Khusainov
NKR: Lee Chan-myung – Park Li-sup, Shim Yung-kyoo, Lim Zoong-sun,
Kang Bong-chil – Park Seung-zin (c), Im Seung-hwi, Han Bong-zin, Park Doo-ik,
Kang Byong-woon, Kim Young-il
1:0 Malafeev 31, 2:0 Banichevski 33, 3:0 Malafeev 88
13.07.66 (19.30) Sunderland, Roker Park
ITA – CHI 2:0 (1:0)
(~30000) Dienst SUI, Kreitlein GER, Finney ENG
ITA: Albertosi – Burgnich, Facchetti, Rosato, Salvadore (c) – Lodetti,
Perani, Bulgarelli – Mazzola, Rivera, Barison
CHI: Olivares – Eyzaguirre, Cruz, Figueroa, Villanueva (c) – Prieto, Marcos,
Araya – Tobar, Fouilloux, L.Sánchez
1:0 Mazzola 9, 2:0 Barison 86
15.07.66 (19.30) Middlesbrough, Ayresome Park
CHI – KLD 1:1 (1:0)
(-16000) Kandil EGY, Crawford ENG, Finney ENG
CHI: Olivares – Valentini, Cruz, Figueroa, Villanueva (c) – Prieto,
Marcos, Araya – Landa, Fouilloux, L.Sánchez.
NKR: Lee Chan-myung – Park Li-sup, Lee Dong-woom, Lim Zoong-sun, Oh Yoon-kyung,
Shin Young-kyo – Park Seung-zin (c), Im Seung-hwi, Han Bong-zin – Park Doo-ik,
Kim Seung-il
1:0 Marcos 26 p, 1:1 Park Seung-zin 88
16.07.66 (15.00) Sunderland, Roker Park
ZSR – ITA 1:0 (0:0)
(-32000) Kreitlein GER, Kandil EGY, Crawford ENG
ZSR: Yashin – Ponomarev, Shesterniev (c), Khurtsilava, Voronin – Sabo,
Danilov – Chislenko, Malafeev, Banichevski, Khusainov
ITA: Albertosi – Burgnich, Facchetti, Rosato, Salvadore (c) – Lodetti, Leoncini,
Bulgarelli – Mazzola, Meroni, Pascutti
1:0 Chislenko 57
19.07.66 (19.30) Middlesbrough, Ayresome Park
KLD – ITA 1:0 (1:0)
(+18000) Schwinte FRA, Adair NIR, Taylor ENG
NKR: Lee Chan-myung – Ha Yung-won, Shin Yung-kyoo, Lee Dong-woon, Oh Yoon-kyung –
Park Seung-zin (c), Im Seung-hwi, Han Bong-zin – Park Doo-ik, Kim Bong-hwan,
Yang Seung-kook
ITA: Albertosi – Landini, Facchetti, Guarneri, Janich – Fogli, Perani –
Bulgarelli (c), Mazzola, Rivera, Barison
1:0 Park Doo-ik 41
20.07.66 (19.30) Sunderland, Roker Park
ZSR – CHI 2:1 (1:1)
(+22000) Adair NIR, Clements ENG, Schwinte FRA
ZSR: Kavasashvili – Getmanov, Shesterniev, Afonin, Voronin –
Markarov, Ostrovski – Korneyev, Metreveli, Serebrianikov, Porkuuan
CHI: Olivares – Valentini, Cruz, Figueroa, Villanueva – Prieto,
Marcos, Araya – Landa, Yavar, L.Sánchez
1:0 Porkuyan 29, 1:1 Marcos 32, 2:1 Porkuyan 85
1. ZSR^ 3 3 0 0 6 6-1
2. KLD^ 3 1 1 1 3 2-4
3. ITA 3 1 0 2 2 2-2
4. CHI 3 0 1 2 1 2-5
Quarter Finals
23.07.66 (19.30) London, Wembley Stadium
England 1:0 (0:0) Argentina
(+90000) Kreitlein GER, Dienst SUI, Zsolt HUN
ENG: Banks – Cohen, Wilson, Stiles, J.Charlton – Moore (c), Ball, Hurst –
R.Charlton, Hunt, Peters
ARG: Roma – Ferreiro, Marzolini, Rattin (c), Perfumo – Albrecht, Onega,
Solari, Artime – González, Más
1:0 Hurst 79 h
sent off: Rattin (35)
23.07.66 (15.00) Sheffield, Hillsborough
West Germany 4:0 (1:0) Uruguay
(-34000) Finney ENG, Phillips SCO, Kandil ENG
GER: Tilkowski – Höttges, Weber, Schulz, Schnellinger – Beckenbauer,
Haller, Overath – Seeler, Held, Emmerich
URU: Mazurkiewicz – Troche (c), Ubiña, Goncalvez, Manicera, Caetano – Salva,
Rocha, Silva – Cortés, Pérez
1:0 Haller 10, 2:0 Beckenbauer 70, 3:0 Seeler 75, 4:0 Haller 84
sent off: Troche (49), Silva (54)
NOTE: Some sources award the last goal to Held
23.07.66 (15.00) Liverpool, Goodison Park
Portugal 5:3 (2:3) North Korea
(+40000) Ashkenazi ISR, Schwinte FRA, Galba CZE
POR: J.Pereira – Morais, Baptista, Vicente, Hilario – Graca, Coluna (c),
Augusto – Eusebio, Torres, Simóes
KLD: Lee Chan-myung – Lim Zoong-sun, Lee Dong-woon, Shin Yung-kyoo,
Ha Yung-won – Oh Yoon-kyung, Park Seung-zin (c), Im Seung-hwi – Han Bong-zin,
Park Doo-ik, Yang Seung-kook
0:1 Park Seung-zin 1 (55 sec), 0:2 Lee Dong-woon 22, 0:3 Yang Seung-kook 24,
1:3 Eusebio 27, 2:3 Eusebio 42 p, 3:3 Eusebio 57, 4:3 Eusebio 59 p, 5:3
Augusto 79 h
23.07.66 (15.00) Sunderland, Roker Park
Soviet Union 2:1 (1:0) Hungary
(-27000) Gardeazábal ESP, Campos POR, Codesal URU
ZSR: Yashin – Ponomarev, Shesterniev (c), Voronin, Danilov – Sabo, Khusainov,
Chislenko, Banichevski, Malafeev, Porkuyan
HUN: Gelei – Matrai, Kaposzta, Meszöly (c), Sipos – Szepesi, Nagy, Albert –
Rakosi, Bene, Farkas
1:0 Chislenko 5, 2:0 Porkuyan 49, 2:1 Bene 58
Semi Finals
25.07.66 (19.30) Liverpool, Goodison Park
West Germany 2:1 (1:0) Soviet Union
(-39000) Lo Bello ITA, Gardezábal ESP, Codesal URU
GER: Tilkowski – Lutz, Weber, Schulz, Schnellinger – Beckenbauer,
Haller, Overath – Seeler (c), Held, Emmerich
ZSR: Yashin – Ponomarev, Shesterniev (c), Voronin, Danilov – Sabo, Khusainov –
Chislenko, Banichevski, Malafeev, Porkujan
1:0 Haller 44, 2:0 Beckenbauer 68, 2:1 Porkujan 88
sent off: Chislenko (44)
26.07.66 (19.30) London, Wembley Stadium
England 2:1 (1:0) Portugal
(-95000) Schwinte FRA, Zečević JUG, Yamasaki POR
ENG: Banks – Cohen, Wilson, Stiles, J.Charlton – Moore (c), Ball, R.Charlton –
Hurst, Hunt, Peters
POR: J.Pereira – Festa, Baptista, Carlos, Hilario – Graca, Coluna (c), Augusto –
Eusebio, Torres, Simóes
1:0 R.Charlton 30, 2:0 R.Charlton 79, 2:1 Eusebio 82 p
Third Place Match
28.07.70 (19.30) London, Wembley Stadium
Portugal 2:1 (1:1) Soviet Union
(-88000) Dagnall ENG, Howley ENG, Kandil EGY
POR: J.Pereira – Festa, Baptista, Carlos, Hilario – Graca, Coluna (c),
Augusto – Eusebio, Torres, Simóes
ZSR: Yashin (c) – Ponomarev, Khurtsilava, Voronin, Danilov – Korneyev,
Sichinava, Metreveli, Banichevski – Malafeev, Serebrianikov
1:0 Eusebio 12 p, 1:1 Malafeev 43, 2:1 Torres 88
Final
30.07.66 (15.00) London, July 30, 1966.
England 4:2 (1:1, 2:2, 3:2) West Germany
(+94000) Dienst SUI, Bachramov ZSR, Galba CZE
ENG: Banks – Cohen, J. Charlton, Moore (c), Wilson – Stiles, R. Charlton,
Peters – Ball, Hunt, Hurst
GER: Tilkowski – Höttges, Schulz, Weber, Schnellinger – Beckenbauer,
Overath, Haller – Seeler (c), Held, Emmerich
0:1 Haller 12, 1:1 Hurst 18 h, 2:1 Peters 78, 2:2 Weber 90, 3:2 Hurst 101,
4:2 Hurst 120
NOTE: 200th game of the World Cup Finals
Scorers' List
9 – Eusebio POR
6 – Haller GER
4 – Hurst ENG, Beckenbauer GER, Bene HUN, Perkujan ZSR
3 – Artime ARG, R.Charlton, Hunt ENG, Augusto, Torres POR, Malafeev ZSR
2 – Marcos CHI, Seeler GER, Mészöly HUN, Park Seung-sin KOR, Chislenko ZSR
1 – Onega ARG, Garrincha, Pelé, Rildo, Tostão BRA, Asparoukhov BUL,
Peters ENG, Amancio, Fuste, Pirri, Sanchis ESP, de Bourgoing, Hausser
FRA, Emmerich, Held, Weber GER, Farkas HUN, Barison, Mazzola ITA, Lee
Dong-woon, Park Doo-ik, Yang Seung-kook KLD, Borja MEX, Simóes POR,
Quentin SUI, Cortés, Rocha URU, Banichevski ZSR
own goals – 2 (Davidov BUL for HUN, Vutzov BUL for POR)
In total 89 goals (8 p, 2 f, 13 h, 2 o), 2,78 per match. Most goals POR (17),
no team without goals. 45 players scored (including 6 earlier scorers from
1962 and 2 from 1958 and 1962).
Coaches, Assistants, Reserve Players
ARG: J. C. Lorenzo, R. V. Torecillas | Chaldu, Gatti, Irusta, López,
Pastorisa, Rojas, Sarnari, Simeone, Tarabini, Varacka
BRA: V. I. Feola, P. A. Lima | Edu, Zito
BUL: R. Vytlačil, C. Chakarov, P. Argirov | Abadijev, Apostolov, Dejanov,
Janchovski, Metodijev
CHI: I. Alamos, G. Graeff | Berly, Campos, Donoso, Godoy, Hodge,
J.Ramirez, O.Ramirez, Valdez
ENG: A. Ramsey, L. Cocker, H. Shepherdson | Armfield, Bonetti, Byrne,
Eastham, Flowers, Hunter, Springett
ESP: J. Villalonga, S. Barinaga | Belancourt, Olivella, Reina, Rivilla,
Muñoz
FRA: H. Guérin, L. Jasseron, R. Domergue | Baraffe, Carus, Chorda,
Couecou, Müller, Piumi, Robsuschi, Schuth
GER: H. Schön, D. Cramer, U. Lattek | Bernard, Grabowski, Horning,
Lorenz, J.Maier, Patzke, Paul, Sieloff
HUN: L. Barotti, J. Illovszky | Fenyvesi, Géczi, Ihasz, Molnár, Nagy,
L.Puskás, Tichy, Varga
ITA: E. Fabbri, E. Valcareggi | Ansolin, Juliano, Pizzabella, Rizzo
KLD: Myung Rye-hyun | An Se-bok, Ke Seung-woon, Lee Chi-an, Lee Keun-bak,
Kyoo Chang-Kil
MEX: J. Treilez-Campos, P. Najára | Guerrero-González, Jara-Garribay,
Mu&nitlde;oz Rios, Navarro de Anda, Requeiro-Urquiola, Ravacalho-Cleneros,
Vargas-Rueda
POR: O. M. Glória, F. Caiado, M. Alonso | Conçeicao-Cruz, de Almeida
Duarte, Figueiredo, Laurenco, Lopez, Perez da Silva, Custodio-Pinto
SUI: A. Foni, F. Müller | Aleman, Prosperi, Villeumier
URU: G. Viera (G. Borrés, E. Lastra, J. López) | E.Alvarez, E.W.Alvarez,
Diaz, Espárrago, Forlan, Ramos, Sosa, Tarbo, Ursamendi
ZSR: N. Morozov, R. Nabokov, J. V. Zolotov | Bannikov
Oldest and Youngest
Youngest Oldest
player Tostao BRA 19y171d D.Santos BRA 37y166d
goalkeeper Lee KLD 19y191d Carbajal MEX 37y 42d
scorer Tostao BRA 19y171d Garrincha BRA 32y257d
champion Ball ENG 21y 79d Wilson ENG 31y225d
finalist Beckenbauer GER20y322d Wilson ENG 31y225d
medalist Beckenbauer GER20y322d J.Pereira POR 34y225d
captain Pena MEX 24y233d Yashin ZSR 36y279d
coach Myung KLD around 37 Feola BRA 56y219d
referee Marques BRA 36y174d Rumenchev BUL 47y188d

FIFA World Cup Finals 1966 England Playing Squads

No. Pos Full Name Birth Date (Age) Caps Club Country
ENGLAND (Group 1)
Head coach: Alf Ramsey
1 GK Gordon Banks 30 December 1937 (aged 28) 27 Leicester City England
2 DF George Cohen 22 October 1939 (aged 26) 24 Fulham England
3 DF Ray Wilson 17 December 1934 (aged 31) 45 Everton England
4 MF Nobby Stiles 18 May 1942 (aged 24) 14 Manchester United England
5 DF Jack Charlton 8 May 1935 (aged 31) 16 Leeds United England
6 DF Bobby Moore (captain) 12 April 1941 (aged 25) 41 West Ham United England
7 MF Alan Ball 12 May 1945 (aged 21) 10 Blackpool England
8 FW Jimmy Greaves 20 February 1940 (aged 26) 51 Tottenham Hotspur England
9 MF Bobby Charlton 11 October 1937 (aged 28) 68 Manchester United England
10 FW Geoff Hurst 8 December 1941 (aged 24) 4 West Ham United England
11 FW John Connelly 18 July 1938 (aged 27) 19 Manchester United England
12 GK Ron Springett 22 July 1935 (aged 30) 33 Sheffield Wednesday England
13 GK Peter Bonetti 27 September 1941 (aged 24) 1 Chelsea England
14 DF Jimmy Armfield 21 September 1935 (aged 30) 43 Blackpool England
15 DF Gerry Byrne 29 August 1938 (aged 27) 2 Liverpool England
16 MF Martin Peters 8 November 1943 (aged 22) 3 West Ham United England
17 DF Ron Flowers 28 July 1934 (aged 31) 49 Wolverhampton England
18 DF Norman Hunter 24 October 1943 (aged 22) 4 Leeds United England
19 FW Terry Paine 23 March 1939 (aged 27) 18 Southampton England
20 MF Ian Callaghan 10 April 1942 (aged 24) 1 Liverpool England
21 FW Roger Hunt 20 July 1938 (aged 27) 13 Liverpool England
22 MF George Eastham 23 September 1936 (aged 29) 19 Arsenal England
FRANCE (Group 1)
Head coach: Henri Guérin
1 GK Marcel Aubour 17 June 1940 (aged 26) 11 Olympique Lyonnais France
2 DF Marcel Artelesa 2 July 1938 (aged 28) 17 AS Monaco France
3 MF Edmond Baraffe 19 October 1942 (aged 23) 3 Toulouse FC France
4 MF Joseph Bonnel 4 January 1939 (aged 27) 18 US Valenciennes France
5 DF Bernard Bosquier 19 June 1942 (aged 24) 9 FC Sochaux France
6 DF Robert Budzynski 21 May 1940 (aged 26) 4 FC Nantes France
7 DF André Chorda 20 February 1938 (aged 28) 20 FC Girondins de Bordeaux France
8 FW Nestor Combin 29 December 1940 (aged 25) 6 A.S. Varese 1910 Italy
9 FW Didier Couécou 25 July 1944 (aged 21) 0 FC Girondins de Bordeaux France
10 DF Héctor De Bourgoing 23 July 1934 (aged 31) 2 FC Girondins de Bordeaux France
11 DF Gabriel De Michele 6 March 1941 (aged 25) 0 FC Nantes France
12 DF Jean Djorkaeff 27 October 1939 (aged 26) 7 Olympique Lyonnais France
13 FW Philippe Gondet 17 May 1942 (aged 24) 5 FC Nantes France
14 FW Gérard Hausser 18 March 1939 (aged 27) 9 RC Strasbourg France
15 MF Yves Herbet 17 August 1945 (aged 20) 4 UA Sedan France
16 MF Robert Herbin 30 March 1939 (aged 27) 17 AS Saint-Etienne France
17 MF Lucien Muller 3 September 1934 (aged 31) 16 FC Barcelona Spain
18 DF Jean-Claude Piumi 27 May 1940 (aged 26) 2 US Valenciennes France
19 FW Laurent Robuschi 5 October 1935 (aged 30) 4 FC Girondins de Bordeaux France
20 MF Jacques Simon 25 March 1941 (aged 25) 5 FC Nantes France
21 GK Georges Carnus 13 August 1942 (aged 23) 1 Stade Français France
22 GK Johnny Schuth 7 December 1941 (aged 24) 0 RC Strasbourg France
MEXICO (Group 1)
Head coach: Ignacio Tréllez
1 GK Antonio Carbajal 7 June 1929 (aged 37)   FC Leon Mexico
2 DF Arturo Chaires 14 March 1937 (aged 29)   Deportivo Guadalajara Mexico
3 DF Gustavo Peña 22 November 1941 (aged 24)   Oro Guadalajara Mexico
4 DF Jesús del Muro 30 November 1937 (aged 28)   CD Veracruz Mexico
5 MF Ignacio Jáuregui 31 July 1938 (aged 27)   CF Monterrey Mexico
6 MF Isidoro Díaz 14 March 1940 (aged 26)   Deportivo Guadalajara Mexico
7 FW Felipe Ruvalcaba 16 February 1941 (aged 25)   Oro Guadalajara Mexico
8 FW Aarón Padilla 10 July 1942 (aged 24)   UNAM Pumas Mexico
9 MF Ernesto Cisneros 26 October 1940 (aged 25)   Atlas Mexico
10 FW Javier Fragoso 19 April 1942 (aged 24)   Club América Mexico
11 FW Francisco Jara 3 February 1941 (aged 25)   Universidad Nuevo Leon Mexico
12 GK Ignacio Calderón 13 December 1943 (aged 22)   Deportivo Guadalajara Mexico
13 MF José Luis González 14 September 1942 (aged 23)   Necaxa Mexico
14 DF Gabriel Núñez 6 February 1942 (aged 24)   CD Zacatepec Mexico
15 MF Guillermo Hernández 25 June 1942 (aged 24)   Atlas Mexico
16 MF Luis Regueiro 22 December 1943 (aged 22)   UNAM Pumas Mexico
17 MF Magdaleno Mercado 4 April 1944 (aged 22)   Atlas Mexico
18 FW Elías Muñoz 3 November 1941 (aged 24)   Universidad Nuevo Leon Mexico
19 FW Salvador Reyes 20 September 1936 (aged 29)   Deportivo Guadalajara Mexico
20 FW Enrique Borja 20 December 1945 (aged 20)   UNAM Pumas Mexico
21 FW Ramiro Navarro 25 May 1943 (aged 23)   Oro Guadalajara Mexico
22 GK Javier Vargas 22 November 1941 (aged 24)   Atlas Mexico
URUGUAY (Group 1)
Head coach: Ondino Viera
1 GK Ladislao Mazurkiewicz 14 February 1945 (aged 21) 6 C.A. Peñarol Uruguay
2 DF Horacio Troche 14 February 1936 (aged 30) 25 C.A. Cerro Uruguay
3 DF Jorge Manicera 4 November 1938 (aged 27) 15 Club Nacional de Football Uruguay
4 MF Pablo Forlán 14 July 1945 (aged 20) 2 C.A. Peñarol Uruguay
5 DF Néstor Gonçalves 27 April 1936 (aged 30) 37 C.A. Peñarol Uruguay
6 MF Omar Caetano 8 November 1938 (aged 27) 12 C.A. Peñarol Uruguay
7 MF Julio César Cortés 29 March 1941 (aged 25) 12 C.A. Peñarol Uruguay
8 FW José Urruzmendi 25 August 1944 (aged 21) 12 Club Nacional de Football Uruguay
9 FW José Sasía 27 December 1933 (aged 32) 43 Defensor Sporting Uruguay
10 FW Pedro Rocha 3 December 1942 (aged 23) 20 C.A. Peñarol Uruguay
11 FW Domingo Pérez 7 June 1936 (aged 30) 19 Club Nacional de Football Uruguay
12 GK Roberto Sosa 14 June 1935 (aged 31) 19 Club Nacional de Football Uruguay
13 DF Nelson Díaz 12 January 1942 (aged 24) 8 C.A. Peñarol Uruguay
14 DF Emilio Álvarez 10 February 1939 (aged 27) 15 Club Nacional de Football Uruguay
15 DF Luis Ubiñas 7 June 1940 (aged 26) 4 Rampla Juniors Uruguay
16 DF Eliseo Álvarez 9 August 1940 (aged 25) 6 Rampla Juniors Uruguay
17 MF Héctor Salva 27 November 1939 (aged 26) 8 Danubio Uruguay
18 FW Milton Viera 11 May 1946 (aged 20) 2 Club Nacional de Football Uruguay
19 MF Héctor Silva 1 February 1940 (aged 26) 18 C.A. Peñarol Uruguay
20 DF Luis Ramos 9 October 1939 (aged 26) 2 Club Nacional de Football Uruguay
21 MF Víctor Espárrago 6 October 1944 (aged 21) 6 Club Nacional de Football Uruguay
22 GK Walter Taibo 7 March 1931 (aged 35) 31 C.A. Peñarol Uruguay
ARGENTINA (Group 2)
Head coach: Juan Carlos Lorenzo
1 GK Antonio Roma 13 July 1932 (aged 33)   Boca Juniors Argentina
2 GK Rolando Irusta 27 March 1938 (aged 28)   Lanús Argentina
3 GK Hugo Gatti 19 August 1944 (aged 21)   River Plate Argentina
4 DF Roberto Perfumo 3 October 1942 (aged 23)   Racing Club Argentina
5 MF José Varacka 27 May 1932 (aged 34)   San Lorenzo Argentina
6 MF Oscar Calics 18 November 1939 (aged 26)   San Lorenzo Argentina
7 DF Silvio Marzolini 4 October 1940 (aged 25)   Boca Juniors Argentina
8 DF Roberto Ferreiro 25 April 1935 (aged 31)   Independiente Argentina
9 MF Carmelo Simeone 22 September 1934 (aged 31)   Boca Juniors Argentina
10 MF Antonio Rattín 16 May 1937 (aged 29)   Boca Juniors Argentina
11 MF José Omar Pastoriza 23 May 1942 (aged 24)   Independiente Argentina
12 MF Rafael Albrecht 23 August 1941 (aged 24)   San Lorenzo Argentina
13 DF Nelson López 24 June 1941 (aged 25)   Banfield Argentina
14 FW Mario Chaldú 6 June 1942 (aged 24)   San Lorenzo Argentina
15 MF Jorge Solari 11 November 1941 (aged 24)   River Plate Argentina
16 FW Alberto González 21 August 1941 (aged 24)   Boca Juniors Argentina
17 MF Juan Carlos Sarnari 22 January 1942 (aged 24)   River Plate Argentina
18 FW Alfredo Rojas 20 February 1937 (aged 29)   Boca Juniors Argentina
19 MF Luis Artime 2 December 1938 (aged 27)   Independiente Argentina
20 FW Ermindo Onega 30 April 1940 (aged 26)   River Plate Argentina
21 FW Oscar Más 29 October 1946 (aged 19)   River Plate Argentina
22 FW Aníbal Tarabini 4 August 1941 (aged 24)   Independiente Argentina
SPAIN (Group 2)
Head coach: José Villalonga
1 GK José Ángel Iribar 1 March 1943 (aged 23) 9 Athletic Bilbao Spain
2 DF Manuel Sanchís 26 March 1938 (aged 28) 2 Real Madrid Spain
3 DF Eladio 18 November 1940 (aged 25) 1 FC Barcelona Spain
4 MF Luis del Sol 6 April 1935 (aged 31) 14 Juventus Italy
5 MF Ignacio Zoco 31 July 1939 (aged 26) 19 Real Madrid Spain
6 DF Jesús Glaría 2 January 1942 (aged 24) 7 Atlético Madrid Spain
7 MF José Ufarte 17 May 1941 (aged 25) 6 Atlético Madrid Spain
8 MF Amancio 16 October 1939 (aged 26) 9 Real Madrid Spain
9 FW Marcelino 29 April 1940 (aged 26) 12 Real Zaragoza Spain
10 FW Luis Suárez 2 May 1935 (aged 31) 29 Inter Italy
11 FW Francisco Gento 21 October 1933 (aged 32) 36 Real Madrid Spain
12 GK Antonio Betancort 13 March 1938 (aged 28) 2 Real Madrid Spain
13 GK Miguel Reina 24 January 1946 (aged 20) 0 Cordoba CF Spain
14 DF Feliciano Rivilla 21 August 1936 (aged 29) 26 Atlético Madrid Spain
15 DF Severino Reija 25 November 1938 (aged 27) 11 Real Zaragoza Spain
16 FW Ferran Olivella 22 June 1936 (aged 30) 18 FC Barcelona Spain
17 MF Gallego 4 March 1944 (aged 22) 0 FC Barcelona Spain
18 MF Pirri 11 March 1945 (aged 21) 0 Real Madrid Spain
19 FW Josep Fusté 15 April 1941 (aged 25) 5 FC Barcelona Spain
20 MF Joaquín Peiró 29 January 1936 (aged 30) 10 Inter Italy
21 MF Adelardo 26 September 1939 (aged 26) 10 Atlético Madrid Spain
22 FW Carlos Lapetra 29 November 1938 (aged 27) 12 Real Zaragoza Spain
SWITZERLAND (Group 2)
Head coach: Alfredo Foni (Italy)
1 GK Karl Elsener 13 August 1934 (aged 31) 32 Lausanne Switzerland
2 DF Willy Allemann 10 June 1942 (aged 24) 1 FC Grenchen Switzerland
3 DF Kurt Armbruster 16 September 1934 (aged 31) 3 Lausanne Switzerland
4 MF Heinz Bäni 18 November 1936 (aged 29) 7 FC Zürich Switzerland
5 DF René Brodmann 25 October 1933 (aged 32) 3 FC Zürich Switzerland
6 MF Richard Dürr 1 December 1938 (aged 27) 17 Lausanne Switzerland
7 DF Hansruedi Führer 24 December 1937 (aged 28) 6 Young Boys Switzerland
8 MF Vittore Gottardi 24 September 1941 (aged 24) 0 FC Lugano Switzerland
9 DF André Grobéty 22 June 1933 (aged 33) 39 Lausanne Switzerland
10 FW Robert Hosp 13 December 1939 (aged 26) 11 Lausanne Switzerland
11 FW Köbi Kuhn 12 October 1943 (aged 22) 18 FC Zürich Switzerland
12 GK Léo Eichmann 24 December 1936 (aged 29) 1 La Chaux-de-Fonds Switzerland
13 FW Fritz Künzli 8 January 1946 (aged 20) 2 FC Zürich Switzerland
14 DF Werner Leimgruber 2 September 1934 (aged 31) 9 FC Zürich Switzerland
15 MF Karl Odermatt 17 December 1942 (aged 23) 6 FC Basel Switzerland
16 FW René-Pierre Quentin 5 August 1943 (aged 22) 7 Sion Switzerland
17 FW Jean-Claude Schindelholz 11 October 1940 (aged 25) 10 Servette Switzerland
18 DF Heinz Schneiter 12 April 1935 (aged 31) 43 Young Boys Switzerland
19 MF Xavier Stierli 29 October 1940 (aged 25) 7 FC Zürich Switzerland
20 DF Ely Tacchella 25 May 1936 (aged 30) 26 Lausanne Switzerland
21 MF Georges Vuilleumier 21 September 1944 (aged 21) 5 Lausanne Switzerland
22 GK Mario Prosperi 4 August 1945 (aged 20) 3 Lugano Switzerland
WEST GERMANY (Group 2)
Head coach: Helmut Schön
1 GK Hans Tilkowski 12 July 1935 (aged 30) 32 Borussia Dortmund West Germany
2 DF Horst-Dieter Höttges 10 September 1943 (aged 22) 13 Werder Bremen West Germany
3 DF Karl-Heinz Schnellinger 31 March 1939 (aged 27) 31 AC Milan Italy
4 MF Franz Beckenbauer 11 September 1945 (aged 20) 8 Bayern Munich West Germany
5 DF Willi Schulz 4 October 1938 (aged 27) 31 Hamburg West Germany
6 DF Wolfgang Weber 26 June 1944 (aged 22) 12 FC Köln West Germany
7 MF Albert Brülls 26 March 1937 (aged 29) 23 Brescia Italy
8 MF Helmut Haller 21 July 1939 (aged 26) 22 Bologna Italy
9 FW Uwe Seeler 5 November 1936 (aged 29) 48 Hamburg West Germany
10 FW Sigfried Held 7 August 1942 (aged 23) 4 Borussia Dortmund West Germany
11 FW Lothar Emmerich 29 November 1941 (aged 24) 1 Borussia Dortmund West Germany
12 MF Wolfgang Overath 29 September 1943 (aged 22) 16 FC Köln West Germany
13 FW Heinz Hornig 28 September 1937 (aged 28) 7 FC Köln West Germany
14 DF Friedel Lutz 21 January 1939 (aged 27) 11 Eintracht Frankfurt West Germany
15 DF Bernd Patzke 14 March 1943 (aged 23) 2 1860 Munich West Germany
16 MF Max Lorenz 19 August 1939 (aged 26) 7 Werder Bremen West Germany
17 DF Wolfgang Paul 25 January 1940 (aged 26) 0 Borussia Dortmund West Germany
18 DF Klaus-Dieter Sieloff 27 February 1942 (aged 24) 8 VfB Stuttgart West Germany
19 FW Werner Krämer 26 April 1936 (aged 30) 11 Meidericher SV West Germany
20 FW Jürgen Grabowski 7 July 1944 (aged 22) 3 Eintracht Frankfurt West Germany
21 GK Günter Bernard 4 November 1939 (aged 26) 4 Werder Bremen West Germany
22 GK Sepp Maier 28 February 1944 (aged 22) 1 Bayern München West Germany

No. Pos Full Name Birth Date (Age) Caps Club Country
BRAZIL (Group 3)
Head coach: Vicente Feola
1 GK Gilmar 22 August 1930 (aged 35)   Santos FC Brazil
2 DF Djalma Santos 27 February 1929 (aged 37)   Palmeiras Brazil
3 DF Fidélis 13 March 1944 (aged 22)   Bangu Brazil
4 DF Bellini 7 June 1930 (aged 36)   São Paulo FC Brazil
5 DF Brito 9 August 1939 (aged 26)   Vasco da Gama Brazil
6 DF Altair 21 January 1938 (aged 28)   Fluminense Brazil
7 DF Orlando 20 September 1935 (aged 30)   Santos FC Brazil
8 DF Paulo Henrique 5 January 1943 (aged 23)   Flamengo Brazil
9 DF Rildo 23 January 1942 (aged 24)   Botafogo Brazil
10 FW Pelé 23 October 1940 (aged 25)   Santos FC Brazil
11 MF Gérson 11 January 1941 (aged 25)   Botafogo Brazil
12 GK Manga 26 April 1937 (aged 29)   Botafogo Brazil
13 MF Denílson 28 March 1943 (aged 23)   Fluminense Brazil
14 MF Lima 18 January 1942 (aged 24)   Santos FC Brazil
15 MF Zito 18 August 1932 (aged 33)   Santos FC Brazil
16 FW Garrincha 28 October 1933 (aged 32)   Corinthians Brazil
17 FW Jairzinho 25 December 1944 (aged 21)   Botafogo Brazil
18 FW Alcindo 16 December 1945 (aged 20)   Grêmio Brazil
19 FW Silva 2 January 1940 (aged 26)   Flamengo Brazil
20 MF Tostão 25 January 1947 (aged 19)   Cruzeiro Brazil
21 FW Paraná 21 March 1942 (aged 24)   São Paulo FC Brazil
22 FW Edu 6 August 1949 (aged 16)   Santos FC Brazil
BULGARIA (Group 3)
Head coach: Rudolf Vytlačil (Czechoslovakia)
1 GK Georgi Naydenov 21 December 1931 (aged 34)   CSKA Sofia Bulgaria
2 DF Aleksandar Shalamanov 4 September 1941 (aged 24)   Slavia Sofia Bulgaria
3 DF Ivan Vutsov 14 December 1939 (aged 26)   Levski Sofia Bulgaria
4 DF Boris Gaganelov 7 October 1941 (aged 24)   CSKA Sofia Bulgaria
5 DF Dimitar Penev 12 July 1945 (aged 20)   CSKA Sofia Bulgaria
6 DF Petar Zhekov 10 October 1944 (aged 21)   Beroe Stara Zagora Bulgaria
7 MF Dinko Dermendzhiev 2 June 1941 (aged 25)   Botev Plovdiv Bulgaria
8 MF Stoyan Kitov 27 August 1938 (aged 27)   Spartak Sofia Bulgaria
9 FW Georgi Asparuhov 4 May 1943 (aged 23)   Levski Sofia Bulgaria
10 FW Dobromir Zhechev 12 November 1942 (aged 23)   Spartak Sofia Bulgaria
11 FW Ivan Kolev 1 November 1930 (aged 35)   CSKA Sofia Bulgaria
12 MF Vasil Metodiev 6 January 1935 (aged 31)   Lokomotiv Sofia Bulgaria
13 FW Dimitar Yakimov 12 August 1941 (aged 24)   CSKA Sofia Bulgaria
14 FW Nikola Kotkov 9 December 1938 (aged 27)   Lokomotiv Sofia Bulgaria
15 DF Dimitar Largov 10 September 1936 (aged 29)   Slavia Sofia Bulgaria
16 FW Aleksandar Kostov 5 March 1938 (aged 28)   Levski Sofia Bulgaria
17 FW Stefan Abadzhiev 3 July 1934 (aged 32)   Levski Sofia Bulgaria
18 MF Evgeni Yanchovski 5 September 1939 (aged 26)   Beroe Stara Zagora Bulgaria
19 DF Vidin Apostolov 17 October 1941 (aged 24)   Botev Plovdiv Bulgaria
20 MF Ivan Davidov 5 October 1943 (aged 22)   Slavia Sofia Bulgaria
21 GK Simeon Simeonov 26 April 1946 (aged 20)   Slavia Sofia Bulgaria
22 GK Ivan Deyanov 16 December 1937 (aged 28)   Lokomotiv Sofia Bulgaria
HUNGARY (Group 3)
Head coach: Lajos Baróti
1 GK Antal Szentmihályi 3 June 1937 (aged 29) 20 Újpesti Dózsa Hungary
2 DF Benő Káposzta 7 June 1942 (aged 24) 3 Újpesti Dózsa Hungary
3 DF Sándor Mátrai 20 November 1932 (aged 33) 71 Ferencvárosi TC Hungary
4 DF Kálmán Sóvári 21 December 1940 (aged 25) 16 Újpesti Dózsa Hungary
5 DF Kálmán Mészöly 16 July 1941 (aged 24) 37 Vasas SC Hungary
6 MF Ferenc Sipos 13 December 1932 (aged 33) 71 Budapest Honvéd FC Hungary
7 FW Ferenc Bene 17 December 1944 (aged 21) 17 Újpesti Dózsa Hungary
8 MF Zoltán Varga 1 January 1945 (aged 21) 3 Ferencvárosi TC Hungary
9 MF Flórián Albert 15 September 1941 (aged 24) 51 Ferencvárosi TC Hungary
10 FW János Farkas 27 March 1942 (aged 24) 13 Vasas SC Hungary
11 FW Gyula Rákosi 9 October 1938 (aged 27) 27 Ferencvárosi TC Hungary
12 FW Máté Fenyvesi 20 September 1933 (aged 32) 76 Ferencvárosi TC Hungary
13 MF Imre Mathesz 25 March 1937 (aged 29) 5 Vasas SC Hungary
14 MF István Nagy 14 April 1939 (aged 27) 19 MTK Hungária FC Hungary
15 FW Dezső Molnár 2 December 1939 (aged 26) 1 Vasas SC Hungary
16 FW Lajos Tichy 21 March 1935 (aged 31) 71 Budapest Honvéd FC Hungary
17 DF Gusztáv Szepesi 17 July 1939 (aged 26) 2 Tatabányai Bányász Hungary
18 DF Kálmán Ihász 6 December 1941 (aged 24) 9 Vasas SC Hungary
19 FW Lajos Puskás 3 August 1944 (aged 21) 2 Vasas SC Hungary
20 FW Antal Nagy 16 May 1944 (aged 22) 3 Budapest Honvéd FC Hungary
21 GK József Gelei 29 June 1938 (aged 28) 7 Tatabányai Bányász Hungary
22 GK István Géczi 13 June 1944 (aged 22) 2 Ferencváros TC Hungary
PORTUGAL (Group 3)
Head coach: Otto Glória (Brazil)
1 GK Américo 6 March 1933 (aged 33)   FC Porto Portugal
2 GK Joaquim Carvalho 18 April 1937 (aged 29)   Sporting CP Portugal
3 GK José Pereira 15 September 1931 (aged 34)   Os Belenenses Portugal
4 DF Vicente 24 September 1935 (aged 30)   Os Belenenses Portugal
5 DF Germano 18 January 1933 (aged 33)   SL Benfica Portugal
6 MF Fernando Peres 8 January 1942 (aged 24)   Sporting CP Portugal
7 FW Ernesto Figueiredo 6 July 1937 (aged 29)   Sporting CP Portugal
8 FW João Lourenço 8 April 1942 (aged 24)   Sporting CP Portugal
9 DF Hilário 19 March 1939 (aged 27)   Sporting CP Portugal
10 MF Mário Coluna 6 August 1935 (aged 30)   SL Benfica Portugal
11 MF António Simões 14 December 1943 (aged 22)   SL Benfica Portugal
12 MF José Augusto 13 April 1937 (aged 29)   SL Benfica Portugal
13 FW Eusébio 25 January 1942 (aged 24)   SL Benfica Portugal
14 MF Fernando Cruz 12 August 1940 (aged 25)   SL Benfica Portugal
15 FW Manuel Duarte 20 May 1943 (aged 23)   Leixões SC Portugal
16 MF Jaime Graça 10 January 1942 (aged 24)   Vitória Setúbal Portugal
17 DF João Morais 6 March 1935 (aged 31)   Sporting CP Portugal
18 FW José Torres 8 September 1938 (aged 27)   SL Benfica Portugal
19 MF Custódio Pinto 9 February 1942 (aged 24)   FC Porto Portugal
20 DF Alexandre Baptista 17 February 1941 (aged 25)   Sporting CP Portugal
21 DF José Carlos 22 September 1941 (aged 24)   Sporting CP Portugal
22 DF Alberto Festa 21 July 1939 (aged 26)   FC Porto Portugal
CHILE (Group 4)
Head coach: Luis Alamos
1 MF Pedro Araya 23 January 1942 (aged 24) 20 Universidad de Chile Chile
2 DF Hugo Berly 31 December 1941 (aged 24) 0 Audax Italiano Chile
3 MF Carlos Campos 14 February 1937 (aged 29) 10 Universidad de Chile Chile
4 DF Humberto Cruz 8 December 1939 (aged 26) 16 Colo-Colo Chile
5 DF Humberto Donoso 9 October 1938 (aged 27) 14 Universidad de Chile Chile
6 DF Luis Eyzaguirre 22 June 1939 (aged 27) 38 Universidad de Chile Chile
7 DF Elías Figueroa 25 October 1946 (aged 19) 7 Santiago Wanderers Chile
8 FW Alberto Fouilloux 22 November 1940 (aged 25) 36 Universidad Católica Chile
9 GK Adán Godoy 26 November 1936 (aged 29) 14 Universidad Católica Chile
10 MF Roberto Hodge 30 July 1944 (aged 21) 9 Universidad de Chile Chile
11 FW Honorino Landa 1 June 1942 (aged 24) 23 Green Cross Temuco Chile
12 MF Rubén Marcos 6 December 1942 (aged 23) 17 Universidad de Chile Chile
13 GK Juan Olivares 20 February 1941 (aged 25) 4 Santiago Wanderers Chile
14 MF Ignacio Prieto 23 September 1943 (aged 22) 15 Universidad Católica Chile
15 MF Jaime Ramírez 14 August 1931 (aged 34) 46 Universidad de Chile Chile
16 FW Orlando Ramírez 7 May 1943 (aged 23) 11 Universidad de Chile Chile
17 MF Leonel Sánchez 25 April 1936 (aged 30) 77 Universidad de Chile Chile
18 MF Armando Tobar 7 June 1938 (aged 28) 29 Universidad Católica Chile
19 FW Francisco Valdés 19 March 1943 (aged 23) 11 Colo-Colo Chile
20 DF Alberto Valentini 25 November 1938 (aged 27) 17 Colo-Colo Chile
21 DF Hugo Villanueva 9 April 1939 (aged 27) 15 Universidad de Chile Chile
22 FW Guillermo Yávar 26 March 1943 (aged 23) 11 Universidad de Chile Chile
ITALY (Group 4)
Head coach: Edmondo Fabbri
1 GK Enrico Albertosi 2 November 1939 (aged 26) 10 ACF Fiorentina Italy
2 GK Roberto Anzolin 18 April 1938 (aged 28) 1 Juventus FC Italy
3 MF Paolo Barison 23 June 1936 (aged 30) 7 AS Roma Italy
4 MF Giacomo Bulgarelli 24 October 1940 (aged 25) 24 Bologna FC Italy
5 DF Tarcisio Burgnich 25 April 1939 (aged 27) 12 FC Inter Italy
6 DF Giacinto Facchetti 18 July 1942 (aged 23) 21 FC Inter Italy
7 MF Romano Fogli 21 January 1938 (aged 28) 11 Bologna FC Italy
8 DF Aristide Guarneri 7 March 1938 (aged 28) 12 FC Inter Italy
9 DF Francesco Janich 27 March 1937 (aged 29) 5 Bologna FC Italy
10 FW Antonio Juliano 1 January 1943 (aged 23) 1 SSC Napoli Italy
11 DF Spartaco Landini 31 January 1944 (aged 22) 1 FC Inter Italy
12 MF Gianfranco Leoncini 25 September 1939 (aged 26) 1 Juventus FC Italy
13 MF Giovanni Lodetti 10 August 1942 (aged 23) 12 A.C. Milan Italy
14 FW Sandro Mazzola 8 November 1942 (aged 23) 19 FC Inter Italy
15 FW Luigi Meroni 24 February 1943 (aged 23) 5 Torino Calcio Italy
16 FW Ezio Pascutti 1 June 1937 (aged 29) 15 Bologna FC Italy
17 MF Marino Perani 27 October 1939 (aged 26) 2 Bologna FC Italy
18 GK Pierluigi Pizzaballa 14 September 1939 (aged 26) 1 Atalanta BC Italy
19 FW Gianni Rivera 18 August 1943 (aged 22) 23 A.C. Milan Italy
20 FW Francesco Rizzo 30 May 1943 (aged 23) 2 Cagliari Calcio Italy
21 DF Roberto Rosato 18 August 1943 (aged 22) 12 Torino Calcio Italy
22 DF Sandro Salvadore 29 November 1939 (aged 26) 27 Juventus FC Italy
NORTH KOREA (Group 4)
Head coach: Myung Rae-Hyun
1 GK Lee Chan-Myung 2 January 1947 (aged 19)   Kikwancha Pyongyang North Korea
2 DF Pak Li-Sup 6 January 1944 (aged 22)   Amrokgang S.G. North Korea
3 DF Shin Yung-Kyoo 30 March 1942 (aged 24)   Moranbong S.G. North Korea
4 DF Kang Bong-Chil 7 November 1943 (aged 22)   4.25 Sports Group North Korea
5 DF Lim Zoong-Sun 16 July 1943 (aged 22)   Moranbong S.G. North Korea
6 MF Im Seung-Hwi 3 February 1946 (aged 20)   4.25 Sports Group North Korea
7 MF Pak Doo-Ik 17 March 1942 (aged 24)   Moranbong S.G. North Korea
8 MF Pak Seung-Zin 11 January 1941 (aged 25)   Moranbong S.G. North Korea
9 GK Lee Keun-Hak 7 July 1940 (aged 26)   Moranbong S.G. North Korea
10 FW Kang Ryong-Woon 25 April 1942 (aged 24)   Rodongja S.G. North Korea
11 MF Han Bong-Zin 2 September 1945 (aged 20)   4.25 Sports Group North Korea
12 FW Kim Seung-Il 2 September 1945 (aged 20)   Moranbong S.G. North Korea
13 DF Oh Yoon-Kyung 6 August 1941 (aged 24)   August 8 Club North Korea
14 DF Ha Jung-Won 20 April 1942 (aged 24)   August 8 Club North Korea
15 FW Yang Seung-Kook 19 August 1944 (aged 21)   Kikwancha Pyongyang North Korea
16 FW Lee Dong-Woon 4 July 1945 (aged 21)   Rodongja S.G. North Korea
17 FW Kim Bong-Hwan 4 July 1939 (aged 27)   Kikwancha Pyongyang North Korea
18 MF Ke Seung-Woon 26 December 1943 (aged 22)   Rodongja S.G. North Korea
19 DF Kim Yung-Kil 29 January 1944 (aged 22)   Rodongja S.G. North Korea
20 DF Ryoo Chang-Kil 5 November 1940 (aged 25)   Kikwancha Pyongyang North Korea
21 MF An Se-Bok 29 October 1946 (aged 19)   Amrokgang S.G. North Korea
22 MF Lee Chi-An 7 July 1945 (aged 21)   4.25 Sports Group North Korea
SOVIET UNION – USSR (Group 4)
Head coach: Nikolai Morozov
1 GK Lev Yashin 22 October 1929 (aged 36) 63 Dynamo Moscow Soviet Union
2 FW Viktor Serebryanikov 29 March 1940 (aged 26) 7 Dynamo Kiev Soviet Union
3 DF Leonid Ostrovskiy 17 January 1936 (aged 30) 7 Dynamo Kiev Soviet Union
4 DF Vladimir Ponomaryov 18 February 1940 (aged 26) 16 CSKA Moscow Soviet Union
5 MF Valentin Afonin 22 December 1939 (aged 26) 10 SKA Rostov Soviet Union
6 DF Albert Shesternyov 20 June 1941 (aged 25) 28 CSKA Moscow Soviet Union
7 MF Murtaz Khurtsilava 5 January 1943 (aged 23) 5 Dynamo Tbilisi Soviet Union
8 MF Yozhef Sabo 29 February 1940 (aged 26) 10 Dynamo Kiev Soviet Union
9 DF Viktor Getmanov 4 May 1940 (aged 26) 5 SKA Rostov Soviet Union
10 DF Vasiliy Danilov 13 May 1941 (aged 25) 13 Zenit Leningrad Soviet Union
11 MF Igor Chislenko 4 January 1939 (aged 27) 26 Dynamo Moscow Soviet Union
12 MF Valery Voronin 17 July 1939 (aged 26) 46 Torpedo Moscow Soviet Union
13 DF Alexey Korneyev 6 February 1939 (aged 27) 4 Spartak Moscow Soviet Union
14 MF Georgi Sichinava 15 September 1944 (aged 21) 5 Dynamo Tbilisi Soviet Union
15 FW Galimzyan Khusainov 27 June 1937 (aged 29) 26 Spartak Moscow Soviet Union
16 FW Slava Metreveli 30 May 1936 (aged 30) 42 Dynamo Tbilisi Soviet Union
17 FW Valeriy Porkujan 4 October 1944 (aged 21) 0 Dynamo Kiev Soviet Union
18 FW Anatoliy Banishevskiy 23 February 1946 (aged 20) 13 Neftyanik Baku Soviet Union
19 FW Eduard Malofeyev 2 June 1942 (aged 24) 15 Dynamo Minsk Soviet Union
20 FW Eduard Markarov 20 June 1942 (aged 24) 1 Neftyanik Baku Soviet Union
21 GK Anzor Kavazashvili 19 July 1940 (aged 25) 9 Torpedo Moscow Soviet Union
22 GK Viktor Bannikov 28 April 1938 (aged 28) 7 Dynamo Kiev Soviet Union
             

Archives
Back To Top