FIFA World Cup Finals 1958 Sweden.

FIFA World Cup Finals 1958 Sweden Match Details

WORLD CUP FINALS 1958
Group A
Argentina, Czechoslovakia, West Germany, Northern Ireland
08.06.58 (19.00) Halmstad, Örjans Vall
NIR - CZE 1:0 (1:0)
(-11000) Seipelt AUT, Ellis ENG, Campos POR
NIR: Gregg - Keith, McMichael, Blanchflower (c) - Cunningham, Peacock -
Bingham, Cush, Dougan, McIlroy, McParland
CZE: Dolejši - Mráz, Novák (c), Pluskal - Čadek, Masopust - Hovorka, Dvořak,
Borovička, Hertl, Kraus
1:0 Cush 20
08.06.58 (19.00) Malmö, Malmö Stadion
(+31000) Leafe ENG, Helge DAN, Ahlner SWE
GER - ARG 3:1 (2:1)
GER: Herkenrath - Stollenwerk, Juskowiak, Eckel - Erhardt, Szymaniak -
Rahn, F.Walter, Seeler, Schmidt, Schäfer (c)
ARG: Carrizo - Lombardo, Vairo, Rossi - Dellacha (c), Varacka - Corbatta, Prado,
Menendez, Rojas, Cruz
0:1 Carbatta 3, 1:1 Rahn 33, 2:1 Seeler 42, 3:1 Rahn 79
11.06.58 (19.00) Halmstad, Örjans Vall
ARG - NIR 3:1 (1:1)
(+14000) Ahlner SWE, Campos POR, Helge DAN
ARG: Carrizo - Lombardo, Vairo, Rossi - Dellacha (c), Varacka - Corbatta,
Avio, Menendez, Labruna, Boggio
NIR: Gregg - Keith, McMichael, Blanchflower (c) - Cunningham, Peacock -
Bingham, Cush, Coyle, McIlroy, McParland
0:1 McParland 4, 1:1 Corbatta 36 p, 2:1 Menéndez 66, 3:1 Avio 80
11.06.58 (19.00) Hälsingborg, Olympiavalle
GER - CZE 2:2 (0:2)
(~25000) Ellis ENG, Seipelt AUT, Leafe ENG
GER: Herkenrath - Stollenwerk, Juskowiak, Schnellinger - Erhardt, Szymaniak -
Rahn, F.Walter, Seeler, Klodt, Schäfer (c)
CZE: Dolejši - Mráz, Novák (c), Pluskál - Popluhar, Masopust - Hovorka, Dvořák,
Molnár, Feureisl, Zikán
0:1 Dvořák 24 p, 0:2 Zikan 42, 1:2 Schäfer 60, 2:2 Rahn 70
15.06.58 (19.00) Malmö, Malmö Stadion
GER - NIR 2:2 (1:1)
(-22000) Campos POR, Ahlner SWE, Helge DAN
GER: Herkenrath - Stollenwerk, Juskowiak, Eckel - Erhardt, Szymaniak -
Rahn, F.Walter, Seeler, Klodt, Schäfer (c)
NIR: Gregg - Keith, McMichael, Blanchflower (c) - Cunningham, Peacock -
Bingham, Cush, Casey, McIlroy, McParland
0:1 McParland 19, 1:1 Rahn 21, 1:2 McParland 60, 2:2 Rahn 79
15.06.58 (19.00) Hälsingborg, Olympiavalle
CZE - ARG 6:1 (3:0)
(~16000) Ellis ENG, Leafe ENG, Seipelt AUT
CZE: Dolejši - Mráz, Novák (c), Popluhár - Masopust, Hovorka - Dvořák,
Borovička, Molnár, Feureisl, Zikán
ARG: Carrizo - Lombardo, Vairo, Rossi - Dellacha (c), Varacka - Corbatta,
Avio, Menéndez, Labruna, Cruz
1:0 Dvořák 8, 2:0 Zikan 17, 3:0 Hovorka 39, 3:1 Corbatta 65 p, 4:1 Feureisl
69, 5:1 Zikan 82, 6:1 Hovorka 89
1. GER^ 3 1 2 0 4 7-5
2. CZE 3 1 1 1 3 8-4
3. NIR^ 3 1 1 1 3 4-5
4. ARG 3 1 0 2 2 5-10
17.06.58 (19.00) Malmö, Malmö Stadion (playoff)
NIR - CZE 2:1 (1:1)
(+6000) Guigue FRA, Ahlner SWE, Campos POR
NIR: Uprichard - Keith, McMichael, Blanchflower (c) - Cunningham, Peacock -
Bingham, Cush, Scott, McIlroy, McParland
CZE: Dolejši - Mráz, Novák (c), Bubernik - Popluhár, Masopust - Zikán, Dvořák,
Borovička, Feureisl, Molnár
0:1 Zikán 19 h, 1:1 McParland 44, McParland 99
sent off: Bubernik (102)
Group B - France, Yugoslavia, Paraguay, Scotland
08.06.58 (19.00) Västeraas, Arosvallen
SCO - JUG 1:1 (0:1)
(+9500) Wyssling SUI, Macko GER, Orlandini ITA
SCO: Younger (c) - Caldow, Hewie, Turnbull - Evans, Cowie - Leggat, Murray
Mudie, Collins, Imlach
YUG: Beara - Šijaković, Crnković, Krstić - Zebec (c), Boskov - Petaković,
Veselinović, Milutinović, Šekularac, Rajkov
0:1 Petaković 13, 1:1 Murray 48
08.06.58 (19.00) Norrköping, Idrottsparken
FRA - PAR 7:3 (2:2)
(+16000) Gardeázabal ESP, Griffiths WAL, Brossi ARG
FRA: Remetter - Kaelbel, Lerond, Penverne - Jonquet (c), Marcel -
Wisnieski, Fontaine, Kopa, Piantoni, Vincent
PAR: Mayeregger - Arevalo, Miranda, Achucaro - Lezcano, Villalba -
Aguero (c), Parodi, Romero, Re, Amarilla
0:1 Amarilla 21, 1:1 Fontaine 25, 2:1 Fontaine 30, 2:2 Amarilla 42 p, 2:3
Romero 50, 3:3 Piantoni 31, 4:3 Wisnieski 62, 5:2 Fontaine 66, 6:2 Kopa 70,
7:3 Vincent 84
11.06.58 (19.00) Norrköping, Idrottsparken
PAR - SCO 3:2 (2:1)
(+11000) Orlandini ITA, Gardeazábal ESP, Angrén SWE
PAR: Aguilar - Arevalo, Echague, Achucaro - Lezcano, Villalba - Aguero (c),
Parodi, Romero, Re, Amarilla
SCO: Younger (c) - Caldow, Parker - Turnbull, Evans, Cowie, Leggat -
Robertson, Mudie, Collins, Fernie
1:0 Aguero 4, 1:1 Mudie 23, 2:1 Re 44, 3:1 Parodi 74, 3:2 Collins 76
11.06.58 Västeraas, Arosvallen
JUG - FRA 3:2 (1:1)
(+12000) Griffiths WAL, Dragvoli NOR, Wyssling SUI
YUG: Beara - Tomić, Crnković, Krstić - Zebec (c), Boskov - Petaković,
Veselinović, Milutinović, Šekularac, Rajkov
FRA: Remetter - Kaelbel, Lerond, Penverne - Jonquet (c), Marche - Wisnieski,
Fontaine, Kopa, Piantoni, Vincent
0:1 Fontaine 5, 1:1 Petaković 16, 2:1 Vaselinović 65, 2:2 Fontaine 85, 3:2
Vaselinović 87
15.06.58 (19.00) Örebro, Eyravallen
FRA - SCO 2:1 (2:0)
(-14000) Brossi ARG, Orlandini iTA, Wyssling SUI
FRA: Abbes - Kaelbel, Lerond, Penverne - Jocquet (c), Marcel - Wisnieski,
Fontaine, Kopa, Piantoni, Vincent
SCO: Brown - Caldow, Hewie, Turnbull - Evans (c), Mackay - Imlach, Murray,
Mudie, Collins, Baird
1:0 Kopa 22, 2:0 Fontaine 45, 2:1 Baird 66 (23 Howie missed penalty)
15.06.58 (19.00) Eskilstuna, Tunavallen
PAR - JUG 3:3 (1:2)
(+13000) Macko CZE, Gardeazábal ESP, Griffiths WAL
PAR: Aguilar - Arevalo, Echague, Achucaro - Lezcano, Villalba - Aguero (c),
Parodi, Romero, Re, Amarilla
YUG: Beara - Tomić, Crnković, Krstić - Zebec (c), Boskov - Petaković,
Veselinović, Ognjanović, Šekularac, Rajkov
0:1 Ognjanović 12, 1:1 Parodi 21, 1:2 Veselinović 29, 2:2 Aguero 49, 2:3 Rajkov
74, 3:3 Romero 90
1. FRA^ 3 2 0 1 4 11-7
2. JUG^ 3 1 2 0 4 7-6
3. PAR 3 1 1 1 3 9-12
4. SCO 3 0 1 2 1 4-6
Group C - Hungary, Mexico, Sweden, Wales
08.06.58 (14.00) Solna, Raasunda Stadion
SWE - MEX 3:0 (1:0)
(+34000) Latichev ZSR, Mowatt SCO, Eriksson FIN
SWE: Svensson - Bergmark, Axbom, Liedholm (c), Gustavsson - Parling, Hamrin -
Mellberg, Simonsson, Gren, Skoglund
MEX: Carbajal (c) - del Muro, Villegas, Portugal, Romo - Flóres, Hernández -
Reyes, Calderón, Gutiérrez, Sesma
1:0 Simonsson 17 h, 2:0 Liedholm 58 p (penalty was repeated), 3:0 Simonsson 64
NOTE: Match preceded by WC opening ceremony
08.06.58 (19.00) Sandviken, Jernvallen
HUN - WAL 1:1 (1:1)
(+15000) Codesal URU, Lemešić JUG, van Nuffel BEL
HUN: Grosics - Matrái, Sárosi, Bozsik - Sipos, Berendi - Sándor,
Hidegkuti (c), Tichy, Bundzsák, Fenyvesi
WAL: Kelsey - Williams, Hopkins, Sullivan - M.Charles, Bowen (c) - Webster,
Medwin, J.Charles, Allchurch, Jones
1:0 Bozsik 4, 1:1 J.Charles 26
11.06.58 (19.00) Solna, Raasunda Stadion
MEX - WAL 1:1 (0:1)
(+15000) Lemešić JUG, Codesal URU, Latichev ZSR
MEX: Carbajal - del Muro, Cárdenas (c), Belmonte - Romo, Flóres - González,
Reyes, Blanco, Gutiérrez, Sesma
WAL: Kelsey - Williams, Hopkins, Baker - M.Charles, Bowen (c) - Webster,
Medwin, J.Charles, Allchurch, Jones
0:1 Allchurch 32, 1:1 Belmonte 69
12.06.58 (19.00) Solna, Raasunda Stadion
SWE - HUN 2:1 (1:0)
(-39000) Mowatt SCO, Dragvoll NOR, van Nuffel BEL
SWE: Svensson - Bergmark, Axbom, Liedholm (c) - Gustavsson, Parling -
Hamrin, Mellberg, Simonsson, Gren, Skoglund
HUN: Grosics - Matrái, Sárosi, Bozsik (c) - Sipos, Berendi - Sándor, Szojka,
Tichy, Bundzsák, Fenyvesi
1:0 Hamrin 34, 2:0 Hamrin 55, 2:1 Tichy 78 (69 Liedholm missed penalty)
15.06.58 (14.00) Solna, Raasunda Stadion
SWE - WAL 0:0
(+29000) van Nuffel BEL, Latichev ZSR, Lemešić JUG
SWE: Svensson - Bergmark, Axbom, Börjesson - Gustavsson (c), Parling -
Berndtsson, Selmonsson, Källgren, Löfgren, Skoglund
WAL: Kelsey - Williams, Hopkins, Sullivan - M.Charles, Bowen (c) - Vernon,
Hewitt, J.Charles, Allchurch, Jones
15.06.58 (19.00) Sandviken, Jernvallen
HUN - MEX 4:0 (1:0)
(+13000) Eriksson FIN, Codesal URU, Mowatt SCO
HUN: Ilku - Matrái, Sárosi, Kotasz - Sipos, Budai - Hidegkuti (c), Szojka,
Tichy, Bencsics, Sándor
MEX: Carbajal - del Muro, Cárdenas (c), Belmonte - Sepulveda, Flóres -
González, Reyes, Blanco, Gutiérrez, Sesma
1:0 Tichy 19, 2:0 Tichy 46, 3:0 Sándor 54, 4:0 Benecsis 69
1. SWE^ 3 2 1 0 5 5-1
2. HUN 3 1 1 1 3 6-3
3. WAL^ 3 0 3 0 3 3-3
4. MEX 3 0 1 2 1 1-8
17.06,58 (19.00) Malmö, Malmö Stadion (playoff)
WAL - HUN 2:1 (0:1)
(-3000) Latichev ZSR, Codesal URU, Eriksson FIN
WAL: Kelsey - Williams, Hopkins, Sullivan - M.Charles, Bowen (c) - Medwin,
Hewitt, J.Charles, Allchurch, Jones
HUN: Grosics (c) - Matrái, Sárosi, Bozsik - Sipos, Bencsics - Kotasz, Budai,
Tichy, Bundzsák, Fenyvesi
0:1 Tichy 33, 1:1 Allchurch 55, 2:1 Medwin 76
sent off: Sipos (79)
Group D - Austria, Brazil, England, Soviet Union
08.06.58 (19.00) Uddevalla, Rimnersvallen
BRA - AUT 3:0 (1:0)
(~21000) Guigue FRA, Dusch GER, Bronkhorm HOL
BRA: Gilmar - De Sordi, N.Santos, Dino - Bellini (c), Orlando - Joel,
Didi, Atlafini, Dida, Zagalo
AUT: Szanwald - Halla, Swoboda, Hanappi (c) - Happel, Koller - Horak,
Senekowitsch, Buzek, A.Körner, Schleger
1:0 Atlafini 37, 2:0 N.Santos 48 f, 3:0 Atlafini 80
08.06.58 (19.00) Gothenburg, Nya Ullevi Stadion
ENG - ZSR 2:2 (0:1)
(+49000) Zsolt HUN, Jörgensen DAN, Nilsen NOR
ENG: McDonald - Howe, Banks, Clamp - Wright (c), Slater - Douglas, Robson,
Kevan, Haynes, Finney
ZSR: Yashin - Kesarev, Kuznetsov, Voinov - Krijevski, Tsarev - A.Ivanov,
V.Ivanov, Simonian (c), Salnikov, Ilyin
0:1 Simonian 13, 0:2 A.Ivanov 56, 1:2 Kevan 65 h, 2:2 Finney 84 p
11.06.58 (19.00) Boraas, Ryavallen
ZSR - AUT 2:0 (1:0)
(+21000) Jörgensen DAN, Nilsen NOR, Ackeborn SWE
ZSR: Yashin - Kesarev, Kuznetsov, Voinov - Krijevski, Tsarev -
A.Ivanov, V.Ivanov, Simonian (c), Salnikov, Ilyin
AUT: Schmied - E.Kozlicek, Swoboda, Hanappi (c) - Stotz, Koller - Horak,
P.Kozlicek, Buzek, A.Körner, Senekowitsch
1:0 A.Ivanov 15, 2:0 Ilyin 65 (55 Yashin saved a penalty by Buzek)
NOTE: Some sources award Ilyin's goal to V.Ivanov
11.06.58 (19.00) Gothenburg, Nya Ullevi Stadion
BRA - ENG 0:0
(-41000) Dusch GER, Zsolt HUN, Lööw SWE
BRA: Gilmar - de Sordi, N.Santos, Dino - Bellini (c), Orlando - Joel, Didi,
Mazola, Váva, Zagalo
ENG: McDonald - Howe, Banks, Clamp - Wright (c), Slater - Douglas, Robson,
Kevan, Haynes, A'Court
15.06.58 (19.00) Boraas, June 15th - Ryavallen
AUT - ENG 2:2 (1:0)
(-17000) Bronkhorst HOL, Dusch GER, Zsolt HUN
AUT: Szanwald - Kollmann, Swoboda, Hanappi (c) - Happel, Koller - E.Kozlicek,
Senekowitsch, Buzek, Körner, P.Kozlicek
ENG: McDonald - Howe, Banks, Clamp - Wright (c), Slater - Douglas, Robson,
Kevan, Haynes, A'Court
1:0 Koller 15, 1:1 Haynes 56, 2:1 A.Körner 71, 2:2 Kevan 74
15.06.58 (19.00) Gothenburg, Nya Ullevi Stadion
BRA - ZSR 2:0 (1:0)
(-51000) Guigue FRA, Jörgensen DAN, Nilsen NOR
BRA: Gilmar - de Sordi, N.Santos, Zito - Bellini (c), Orlando - Garrincha,
Didi, Pelé, Vává, Zagalo
ZSR: Yashin - Kesarev, Kuznetsov, Voinov - Krijevski, Tsarev - A.Ivanov,
V.Ivanov, Simonian, Netto (c), Ilyin
1:0 Vává 3, 2:0 Vává 77
1. BRA^ 3 2 1 0 5 5-0
2. ENG 3 0 3 0 3 4-4
3. ZSR^ 3 1 1 1 3 4-4
4. AUT 3 0 1 2 1 2-7
17.06.58 (19.00) Gothenburg, Nya Ullevi Stadion (playoff)
ZSR - ENG 1:0 (0:0)
(+23000) Dusch GER, Seipelt AUT, Bronkhorst HOL
ZSR: Yashin - Kesarev, Kuznetsov, Voinov - Krijevski, Tsarev - Apoukhtin,
V.Ivanov, Simonian (c), Falin, Ilyin
ENG: McDonald - Howe, Banks, Clayton - Wright (c), Slater - Brabrook, Broadbent,
Kevan, Haynes, A'Court
1:0 Ilyin 68
Quarter Finals
19.06.58 (14.00) Solna, Raasunda Stadion
Sweden 2:0 (0:0) Soviet Union
(-32000) Leafe ENG, Brozzi ARG, Dragvolt NOR
SWE: Svensson - Bergmark, Axbom, Börjesson - Gustavsson, Parling - Hamrin,
Gren, Simonsson, Liedholm (c), Skoglund
ZSR: Yashin - Kesarev, Kuznetsov, Voinov - Krijevski, Tsarev - A.Ivanov,
V.Ivanov, Simonian (c), Salnikov, Ilyin
1:0 Hamrin 48 h, 2:0 Simonsson 87
19.06.58 (19.00) Malmö, Malmö Stadion
West Germany 1:0 (1:0) Yugoslavia
(~20000) Wyssling SUI, Campos POR, Helge DAN
GER: Herkenrath - Stollenwerk, Juskowiak, Eckel - Erhardt, Szymaniak -
Rahn, F.Walter, Seeler, Schmidt, Schäfer (c)
JUG: Krivokuca - Sijaković, Crnković, Krstić - Zebec (c), Boskov - Petaković,
Ognjanović, Milutinović, Veselinović, Rajkov
1:0 Rahn 12 f
19.06.58 (19.00) Norrköping, Idrottsparken
France 4:0 (1:0) Northern Ireland
(-12000) Gardeázabal ESP, Andrén SWE, Latichev ZSR
FRA: Abbes - Kaelbel, Lerond, Penverne - Jonquet (c), Marcel - Wisnieski,
Fontaine, Kopa, Piantoni, Vincent
NIR: Gregg - Keith, McMichael, Blanchflower (c) - Cunningham, Cush - Bingham,
Casey, Scott, McIlroy, McParland
1:0 Wisnieski 43, 2:0 Fontaine 55 h, 3:0 Fontaine 63, 4:0 Plantoni 70
19.06.58 (19.00) Gothenburg, Nya Ullevi Stadion
Brazil 1:0 (0:0) Wales
(-26000) Seipelt AUT, Dusch GER, Guigue FRA
BRA: Gilmar - de Sordi, N.Santos, Zito - Bellini (c), Orlando - Garrincha,
Didi, Mazola, Pelé, Zagalo
WAL: Kelsey - Williams, Hopkins, Sullivan - M.Charles, Bowen (c) - Medwin,
Hewitt, Webster, Allchurch, Jones
1:0 Pelé 73
Semi Finals
24.06.58 (19.00) Solna, Raasunda Stadium
Brazil 5:2 (2:1) France
(-28000) Griffiths WAL, Leafe ENG, Wyssling SUI
BRA: Gilmar - de Sordi, N.Santos, Zito - Bellini (c), Orlando - Garrincha,
Didi, Vává, Pelé, Zagalo
FRA: Abbes - Kaelbel, Lerond, Penverne - Jonquet (c), Marcel - Wisnieski,
Fontaine, Kopa, Piantoni, Vincent
1:0 Vává 2, 1:1 Fontaine 9, 2:1 Didi 39, 3:1 Pelé 53, 4:1 Pelé 64, 5:1 Pelé
76, 5:2 Plantoni 83
24.06.58 (19.00) Gothenburg, Nya Ullevi
Sweden 3:1 (1:1) West Germany
(+50000) Zsolt HUN, Seipelt AUT, Ellis ENG
SWE: Svensson - Axbom, Bergmark, Gustavsson - Börjesson, Parling - Hamrin,
Gren, Simonsson, Liedholm (c), Skoglund
GER: Herkenrath - Stollenwerk, Juskowiak, Eckel - Erhardt, Szymaniak -
Rahn, F.Walter, Seeler, Cieslarczyk, Schäfer (c)
0:1 Schäfer 24, 1:1 Skoglund 33, 2:1 Gren 50, 3:1 Hamrin 88
sent off: Juskowiak (89)
Third Place Match
26.06.58 (17.00) Gothenburg, Nya Ullevi
France 6:3 (3:1) West Germany
(~33000) Brozzi ARG, Ellis ENG, Lundell SWE
FRA: Abbes - Kaelbel, Lerond, Penverne (c) - Lafont, Marcel - Wisnieski,
Fontaine, Kopa, Douis, Vincent
GER: Kwiatkowski - Stollenwerk, Wewers, Erhardt - Schnellinger, Szymaniak -
Rahn, Strum, Schäfer (c), Kelbassa, Cieslarczyk
1:0 Fontaine 16, 1:1 Cieslarczyk 18, 2:1 Kopa 27 p, 3:1 Fontaine 36, 4:1 Douis
50, 4:2 Rahn 52, 5:2 Fontaine 78, 5:3 Schäfer 84, 6:3 Fontaine 89
Final
29.06.58 (15.00) Solna, Raasunda Stadium
Brazil 5:2 (2:1) Sweden
(~50000) Guigue FRA, Dusch GER, Gardeazábal ESP
BRA: Gilmar - D.Santos, N.Santos, Zito - Bellini (c), Orlando - Garrincha,
Didi, Vavá, Pelé, Zagalo
SWE: Svensson - Bergmark, Axbom, Börjesson - Gustavsson, Parling - Hamrin,
Gren, Simonsson, Liedholm (c), Skoglund
0:1 Liedholm 4, 1:1 Vavá 9, 2:1 Vavá 32, 3:1 Pelé 55, 4:1 Zagalo 68, 4:2
Simonsson 80, 5:2 Pelé 90 h
Scorers' List
13 - Fontaine FRA
6 - Pelé BRA, Rahn GER
5 - Vavá BRA, McParland NIR
4 - Zikán CZE, Tichy HUN, Hamrin, Simonsson SWE
3 - Corbatta ARG, Kopa, Plantoni FRA, Schäfer GER, Vaselinović JUG
2 - Atlafini BRA, Dvořák, Hovorka CZE, Kevan ENG, Wisnieski FRA, Seeler
GER, Petaković JUG, Aguero, Amarillo, Parodi, Romero PAR, Liedholm
SWE, Allchurch WAL, Ilyin, A.Ivanov ZSR
1 - Avio, Menéndez ARG, Koller, A.Körner AUT, Didi, N.Santos, Zagalo BRA,
Feureisl CZE, Finney, Haynes ENG, Douis, Vincent FRA, Cieslarczyk GER,
Bencsik, Bozsik, Sándor HUN, Ognjenović, Rajkov JUG, Belmonte MEX,
Cush NIR, Ré PAR, Baird, Collins, Mudie, Murray SCO, Gren, Skoglund SWE,
J.Charles, Medwin WAL, Simonian ZSR
In total 126 goals (7 p, 2 f, 6 h, 0 o), 3,60 per match. Most goals FRA (23),
no team without goals. 59 players scored (including 7 earlier scorers from
1954).
Coaches, Assistants, Reserve Players
ARG: G. Stábile, J. Borau | Acevedo, Edwards, Infante, Mauriño,
Musinessi, Pérez, Ramos-Delgado, Sanfilippo
AUT: J. Argauer, J. Molzer | Berschandt, Dienst, Engelmeier, Hammerl,
Ninaus, Puschnik
BRA: V. I. Feola, P. L. Amaral | de Castilho, Calazana, Mauro, de
Oliveira, Oreco, Pepé, Claudio Pinto
CZE: K. Kolský | Gajdas, Moravčik, Šafránek, Scherer, Schrojf, Staco
ENG: W. Winterbtton, H. Shepherdson, J. Mears | R. Charlton, Hodgkinson,
Hopkinson, Norman, Setters, Siller, Smith
FRA: F. Nicolas, A. Batteux, J. Snella, A. Thépot | Bellot, Bruey,
Chiarelli, Colonna, Hnatov, Muynet, Oliver
GER: J. Herberger, H. Schön, G. Gawliczek | Hoffmann, Nuber, Peters,
Sawitski
HUN: L. Baróti, K. Soos | Friedmanszky, Kárpáti, Lachos, Monostori,
Szigeti, Vasas
JUG: A. Tirnanić, S. Milošević | Irović, Jerković, Lipošinović,
Milutinović, Pašić, Popović, Radović, Šantek
MEX: A. López Herrans, J. Trelles Campos (A. Obregon, G.J. Cañedo,
E. Evheverria) | Camacho-Melendez, Gómez-Munquia, López-Altamirano, Roca,
Salazar-Gutierrez
NIR: P. Doherty, J. Morgan | Chapman, Graham, Hamill, McCrory, Rea,
Simpson, Trainor
PAR: A> González, J.C. Fereirra | O.Aguilera, Aveiro-Lamaz, Gini,
Eligion Insfrán, Eliseo Insfrán, Lascano, Penayo Ortiz, Segovia, Santos
silva
SCO: D. Walker, T. Doherty*, W. Waters | Coyle, Docherty, Haddock,
McColl, Scott
SWE: G. Raynor, K.E.H. Persson, E.E.W. Jonasson, C.E. Halldén) |
Haakanson, Haraldson, A.Jonasson, G.Olsson, Öberg, T. Svensson
WAL: J. Murphy, J. Jones | L.Allchurch, Baker, Crowe, Edwards,
Eldsworthy, Jones, Leek, Vernacombe
ZSR: G. Kachalin, M.J. Yakushin | Belaiev, Bubukin, Fedorov, Gusarov,
Yerochin, Maslachenko, Maslenkin, Ostrovski
* playing coach
Oldest and Youngest
Youngest Oldest
player Pelé BRA 17y235d Labruna ARG 39y260d
goalkeeper Mayeregger PAR 24y109d Svensson SWE 32y230d
scorer Pelé BRA 17y239d Gren SWE 37y236d
champion Pelé BRA 17y249d N.Santos BRA 33y 44d
finalist Pelé BRA 17y249d Gren SWE 37y241d
medalist Pelé BRA 17y244d Gren SWE 37y236d
captain Aguero PAR 22y349d Hidegkuti HUN 36y104d
coach Trellez MEX 38y312d Herberger GER 61y 92d
referee Codesal URU 30y231d Mowatt SCO 50y 72d

FIFA World Cup Finals 1958 Sweden Playing Squads

No.PosFull NameBirth Date (Age)CapsClubCountry
WEST GERMANY (Group 1)
Head coach: Sepp Herberger
1GKFritz Herkenrath9 September 1928 (aged 29)15 Rot-Weiss EssenWest Germany
2DFHerbert Erhardt6 July 1930 (aged 27)17 SpVgg FurthWest Germany
3DFErich Juskowiak7 September 1926 (aged 31)20 Fortuna DüsseldorfWest Germany
4DFHorst Eckel8 February 1932 (aged 26)27 1. FC KaiserslauternWest Germany
5DFHeinz Wewers27 July 1927 (aged 30)11 Rot-Weiss EssenWest Germany
6MFHorst Szymaniak29 August 1934 (aged 23)9 SV WuppertalWest Germany
7DFGeorg Stollenwerk19 December 1930 (aged 27)8 1. FC KölnWest Germany
8MFHelmut Rahn16 August 1929 (aged 28)22 Rot-Weiss EssenWest Germany
9MFFritz Walter31 October 1920 (aged 37)56 1. FC KaiserslauternWest Germany
10FWAki Schmidt5 September 1935 (aged 22)7 BV Borussia DortmundWest Germany
11FWHans Schäfer19 October 1927 (aged 30)27 1. FC KölnWest Germany
12FWUwe Seeler5 November 1936 (aged 21)4 Hamburger SVWest Germany
13FWBernhard Klodt26 October 1926 (aged 31)16 FC Schalke 04West Germany
14FWHans Cieslarczyk3 May 1937 (aged 21)3 SV SodingenWest Germany
15FWAlfred Kelbassa21 April 1925 (aged 33)5 BV Borussia DortmundWest Germany
16FWHans Sturm3 September 1935 (aged 22)1 1. FC KölnWest Germany
17DFKarl-Heinz Schnellinger31 March 1939 (aged 19)1 SG Düren 99West Germany
18MFRudi Hoffmann*11 February 1935 (aged 23)1 VfB StuttgartWest Germany
19MFWolfgang Peters*8 January 1929 (aged 29)1 BV Borussia DortmundWest Germany
20DFHermann Nuber*10 October 1935 (aged 22)0 Kickers OffenbachWest Germany
21GKGünter Sawitzki*22 November 1932 (aged 25)4 VfB StuttgartWest Germany
22GKHeinz Kwiatkowski16 July 1926 (aged 31)3 BV Borussia DortmundWest Germany
*Players 18 to 21 did not travel to Sweden.
NORTHERN IRELAND (Group 1)
Head coach: Peter Doherty
1GKHarry Gregg25 October 1932 (aged 25)  Manchester UnitedEngland
2DFWillie Cunningham20 February 1930 (aged 28)  Leicester CityEngland
3DFAlf McMichael1 October 1927 (aged 30)  Newcastle UnitedEngland
4MFDanny Blanchflower10 February 1926 (aged 32)  Tottenham HotspurEngland
5DFDick Keith15 May 1933 (aged 25)  Newcastle UnitedEngland
6MFBertie Peacock29 September 1928 (aged 29) CelticScotland
7FWBilly Bingham5 August 1931 (aged 26)  SunderlandEngland
8FWWilbur Cush10 June 1928 (aged 29)  Leeds UnitedEngland
9FWBilly Simpson12 December 1929 (aged 28) Scotland RangersEngland
10FWJimmy McIlroy25 October 1931 (aged 26)  BurnleyEngland
11FWPeter McParland25 April 1934 (aged 24)  Aston VillaEngland
12GKNorman Uprichard20 April 1928 (aged 30)  PortsmouthEngland
13FWTommy Casey11 March 1930 (aged 28)  Newcastle UnitedEngland
14FWJackie Scott22 December 1933 (aged 24)  Grimsby TownEngland
15FWSammy McCrory11 October 1924 (aged 33)  Southend UnitedEngland
16FWDerek Dougan20 January 1938 (aged 20)  PortsmouthEngland
17FWFay Coyle1 April 1933 (aged 25)  Nottingham ForestEngland
18GKRoy Rea*4 January 1934 (aged 24) GlentoranNorthern Ireland
19DFLen Graham*17 October 1925 (aged 32)  Doncaster RoversEngland
20MFSammy Chapman*16 February 1938 (aged 20)  Mansfield TownEngland
21DFTommy Hamill*  LinfieldNorthern Ireland
22FWBobby Trainor*  ColeraineNorthern Ireland
*Players 18 to 22 did not travel to Sweden.
CZECHOSLOVAKIA (Group 1)
Head coach: Karel Kolský
1GKImrich Stacho4 November 1931 (aged 26)13 FC Spartak TrnavaCzechoslovakia
2DFGustav Mráz11 September 1934 (aged 23)2 CH BratislavaCzechoslovakia
3MFJiří Čadek7 December 1935 (aged 22)2 Dukla PragueCzechoslovakia
4DFLadislav Novák5 December 1930 (aged 27)33 Dukla PragueCzechoslovakia
5MFJosef Masopust9 February 1931 (aged 27)18 Dukla PragueCzechoslovakia
6DFSvatopluk Pluskal28 October 1930 (aged 27)19 Dukla PragueCzechoslovakia
7FWKazimír Gajdoš28 March 1934 (aged 24)4 CH BratislavaCzechoslovakia
8FWMilan Dvořák19 November 1934 (aged 23)6 Dukla PragueCzechoslovakia
9FWPavol Molnár13 February 1936 (aged 22)7 CH BratislavaCzechoslovakia
10FWJaroslav Borovička26 January 1931 (aged 27)15 Dukla PragueCzechoslovakia
11FWTadeáš Kraus22 October 1932 (aged 25)21 Spartak Praha SokolovoCzechoslovakia
12FWZdeněk Zikán10 November 1937 (aged 20)1 Dukla PardubiceCzechoslovakia
13FWVáclav Hovorka19 September 1931 (aged 26)1 Dynamo PrahaCzechoslovakia
14FWJiří Feureisl3 October 1931 (aged 26)8 Slavia Karlovy VaryCzechoslovakia
15FWJan Hertl23 January 1929 (aged 29)22 Spartak Praha SokolovoCzechoslovakia
16DFJán Popluhár12 September 1935 (aged 22)0 ŠK Slovan BratislavaCzechoslovakia
17DFTitus Buberník12 October 1933 (aged 24)0 CH BratislavaCzechoslovakia
18MFAdolf Scherer5 May 1938 (aged 20)0 CH BratislavaCzechoslovakia
19GKBřetislav Dolejší26 September 1928 (aged 29)13 Dynamo PrahaCzechoslovakia
20MFAnton Moravčík3 June 1931 (aged 27)19 ŠK Slovan BratislavaCzechoslovakia
21DFFrantišek Šafránek2 January 1931 (aged 27)13 Dukla PragueCzechoslovakia
22GKViliam Schrojf2 August 1931 (aged 26)7 ŠK Slovan BratislavaCzechoslovakia
ARGENTINA (Group 1)
Head coach: Guillermo Stábile
1GKAmadeo Carrizo12 May 1926 (aged 32)  River PlateArgentina
2MFPedro Dellacha9 July 1926 (aged 31)  Racing ClubArgentina
3DFFederico Vairo27 January 1931 (aged 27)  River PlateArgentina
4DFJuan Francisco Lombardo11 June 1925 (aged 32)  Boca JuniorsArgentina
5DFNéstor Rossi10 May 1925 (aged 33)  River PlateArgentina
6MFJosé Varacka27 May 1932 (aged 26)  CA IndependienteArgentina
7FWOmar Oreste Corbatta11 March 1936 (aged 22)  Racing ClubArgentina
8FWEliseo Prado17 September 1929 (aged 28)  River PlateArgentina
9FWNorberto Menéndez14 December 1936 (aged 21)  River PlateArgentina
10FWAlfredo Rojas20 February 1937 (aged 21)  CA LanúsArgentina
11FWÁngel Labruna28 September 1918 (aged 39)  River PlateArgentina
12GKJulio Musimessi9 July 1924 (aged 33)  Boca JuniorsArgentina
13DFAlfredo Pérez10 April 1929 (aged 29)  River PlateArgentina
14DFFederico Edwards25 January 1931 (aged 27)  Boca JuniorsArgentina
15DFDavid Acevedo20 February 1937 (aged 21)  CA IndependienteArgentina
16MFEliseo Mouriño3 June 1927 (aged 31)  Boca JuniorsArgentina
17DFJosé Ramos Delgado25 August 1935 (aged 22)  CA LanúsArgentina
18FWNorberto Boggio11 August 1931 (aged 26)  San Lorenzo de AlmagroArgentina
19FWLudovico Avio6 October 1932 (aged 25)  Vélez SarsfieldArgentina
20FWRicardo Infante21 June 1924 (aged 33)  Estudiantes de La PlataArgentina
21FWJosé Sanfilippo4 May 1935 (aged 23)  San Lorenzo de AlmagroArgentina
22FWOsvaldo Cruz29 May 1931 (aged 27)  CA IndependienteArgentina
FRANCE (Group 2)
Head coach: Albert Batteux
1GKClaude Abbes24 May 1927 (aged 31)3 Saint-ÈtienneFrance
2GKDominique Colonna4 September 1928 (aged 29)3 Stade de ReimsFrance
3GKFrançois Remetter8 August 1928 (aged 29)23 Girondins de BordeauxFrance
4DFRaymond Kaelbel31 January 1932 (aged 26)17 AS MonacoFrance
5DFAndré Lerond6 December 1930 (aged 27)4 Olympique de LyonFrance
6DFRoger Marche5 March 1924 (aged 34)55 RC ParisFrance
7DFRobert Mouynet25 March 1930 (aged 28)0 Olympique de LyonFrance
8MFBernard Chiarelli24 February 1934 (aged 24)1 ValenciennesFrance
9MFKazimir Hnatow9 January 1929 (aged 29)0 AngersFrance
10MFRobert Jonquet3 May 1925 (aged 33)46 Stade de ReimsFrance
11MFMaurice Lafont13 September 1927 (aged 30)0 NimesFrance
12MFJean-Jacques Marcel13 June 1931 (aged 26)25 MarseilleFrance
13DFArmand Penverne26 November 1926 (aged 31)26 Stade de ReimsFrance
14MFRaymond Bellot9 June 1929 (aged 28)0 AS MonacoFrance
15FWStéphane Bruey11 December 1932 (aged 25)2 AngersFrance
16FWYvon Douis16 May 1935 (aged 23)3 LilleFrance
17FWJust Fontaine18 July 1933 (aged 24)5 Stade de ReimsFrance
18FWRaymond Kopa13 October 1931 (aged 26)24Real MadridSpain
19MFCélestin Oliver12 July 1930 (aged 27)5 SedanFrance
20FWRoger Piantoni26 December 1931 (aged 26)25 Stade de ReimsFrance
21FWJean Vincent29 November 1930 (aged 27)22 Stade de ReimsFrance
22FWMaryan Wisnieski1 February 1937 (aged 21)9 LensFrance
YUGOSLAVIA (Group 2)
Head coach: Aleksandar Tirnanić
1GKVladimir Beara2 November 1928 (aged 29)53 Crvena zvezdaYugoslavia
2GKSrboljub Krivokuća14 March 1928 (aged 30)4 Crvena zvezdaYugoslavia
3DFVasilije Šijaković2 August 1929 (aged 28)3 OFK BeogradYugoslavia
4DFTomislav Crnković17 June 1929 (aged 28)38 Dinamo ZagrebYugoslavia
5DFNovak Tomić7 January 1936 (aged 22)0 Crvena zvezdaYugoslavia
6DFBranko Zebec17 May 1929 (aged 29)48 FK Partizan BelgradeYugoslavia
7FWMiloš Milutinović5 February 1933 (aged 25)30 FK PartizanYugoslavia
8DFDobrosav Krstić5 February 1932 (aged 26)22 Vojvodina Novi SadYugoslavia
9DFVujadin Boškov16 May 1931 (aged 27)53 Vojvodina Novi SadYugoslavia
10MFIvan Šantek23 April 1932 (aged 26)5 Dinamo ZagrebYugoslavia
11DFVladimir Popović17 March 1935 (aged 23)1 Crvena zvezdaYugoslavia
12FWAleksandar Petaković6 August 1932 (aged 25)11 Radnicki BelgradeYugoslavia
13FWTodor Veselinović22 October 1930 (aged 27)26 Vojvodina Novi SadYugoslavia
14DFMilorad Milutinović5 February 1933 (aged 25)  FK PartizanYugoslavia
15MFDragoslav Šekularac8 November 1937 (aged 20)5 Crvena zvezdaYugoslavia
16FWIlijas Pašić10 May 1934 (aged 24)7 Zeljeznicar SarajevoYugoslavia
17MFZdravko Rajkov5 December 1927 (aged 30)24 Vojvodina Novi SadYugoslavia
18FWLuka Lipošinović12 May 1932 (aged 26)6 Dinamo ZagrebYugoslavia
19FWRadivoje Ognjanović1 July 1933 (aged 24)1 Radnicki BelgradeYugoslavia
20GKGordan Irović 0 Dinamo ZagrebYugoslavia
21DFNikola Radović20 October 1932 (aged 25)3 Crvena zvezdaYugoslavia
22FWDražan Jerković6 August 1936 (aged 21)0 Dinamo ZagrebYugoslavia
PARAGUAY (Group 2)
Head coach: Aurelio González
1GKRamón Mayeregger26 February 1934 (aged 24)  Club NacionalParaguay
2DFEdelmiro Arévalo7 January 1929 (aged 29)  Olimpia AsunciónParaguay
3MFJuan Vicente Lezcano5 April 1937 (aged 21)  Olimpia AsunciónParaguay
4DFIgnacio Achúcarro31 July 1936 (aged 21)  Olimpia AsunciónParaguay
5MFSalvador Villalba29 August 1924 (aged 33)  Club LibertadParaguay
6DFEligio Echagüe31 December 1938 (aged 19)  Olimpia AsunciónParaguay
7FWJuan Bautista Agüero24 June 1935 (aged 22)  Olimpia AsunciónParaguay
8FWJosé Parodi30 August 1932 (aged 25)  Olimpia AsunciónParaguay
9FWJorge Lino Romero23 September 1937 (aged 20)  Club Sol de AméricaParaguay
10FWOscar Aguilera11 March 1935 (aged 23)  Olimpia AsunciónParaguay
11FWFlorencio Amarilla3 January 1935 (aged 23)  Club NacionalParaguay
12GKSamuel Aguilar1934  Club LibertadParaguay
13DFLuis Gini   Club Sol de AméricaParaguay
14DFDarío Segovia   Club Sol de AméricaParaguay
15MFLuis Santos Silva   Cerro PorteñoParaguay
16FWClaudio Lezcano   Olimpia AsunciónParaguay
17DFAgustín Miranda1930  Cerro PorteñoParaguay
18FWGilberto Penayo3 April 1933 (aged 25)  Club Sol de AméricaParaguay
19FWEliseo Insfrán   Club GuaraníParaguay
20FWJosé Raúl Aveiro18 July 1936 (aged 21)  Sportivo LuqueñoParaguay
21FWCayetano Ré7 February 1938 (aged 20)  Cerro PorteñoParaguay
22FWEligio Antonio Insfrán   Club GuaraníParaguay
SCOTLAND (Group 2)
Head coach: Dawson Walker
1GKTommy Younger10 April 1930 (aged 28)22 LiverpoolEngland
2GKBill Brown8 October 1931 (aged 26)0 DundeeScotland
3DFAlex Parker2 August 1935 (aged 22)14 EvertonEngland
4DFEric Caldow14 May 1934 (aged 24)10 RangersScotland
5DFJohn Hewie13 December 1927 (aged 30)12 Charlton AthleticEngland
6DFHarry Haddock26 July 1925 (aged 32)6 ClydeScotland
7DFIan McColl7 June 1927 (aged 31)14 RangersScotland
8DFEddie Turnbull12 April 1923 (aged 35)5 HibernianScotland
9DFBobby Evans16 July 1927 (aged 30)34 CelticScotland
10DFTommy Docherty24 August 1928 (aged 29)22 Preston North EndEngland
11MFDave Mackay14 November 1934 (aged 23)1 Heart of MidlothianScotland
12MFDoug Cowie1 May 1926 (aged 32)18 DundeeScotland
13FWSammy Baird13 May 1930 (aged 28)6 RangersScotland
14FWGraham Leggat20 June 1934 (aged 23)5 AberdeenScotland
15FWAlex Scott22 November 1937 (aged 20)5 RangersScotland
16FWJimmy Murray4 February 1933 (aged 25)3 Heart of MidlothianScotland
17FWJackie Mudie10 April 1930 (aged 28)14 BlackpoolEngland
18FWJohn Coyle28 September 1932 (aged 25)0 ClydeScotland
19FWBobby Collins16 February 1931 (aged 27)19 CelticScotland
20FWArchie Robertson15 September 1929 (aged 28)4 ClydeScotland
21FWStewart Imlach6 January 1932 (aged 26)2 Nottingham ForestEngland
22FWWillie Fernie22 November 1928 (aged 29)11 CelticScotland

No.PosFull NameBirth Date (Age)CapsClubCountry
SWEDEN (Group 3)
Head coach: George Raynor (England)
1GKKalle Svensson11 November 1925 (aged 32)67 HelsingborgSweden
2DFOrvar Bergmark16 November 1930 (aged 27)37 ÖrebroSweden
3DFSven Axbom15 October 1926 (aged 31)16 NorrköpingSweden
4MFNils Liedholm8 October 1922 (aged 35)18AC MilanItaly
5DFÅke Johansson19 March 1928 (aged 30)16 NorrköpingSweden
6MFSigge Parling26 March 1930 (aged 28)11 DjurgårdenSweden
7FWKurt Hamrin19 November 1934 (aged 23)20PadovaItaly
8FWGunnar Gren31 October 1920 (aged 37)49 ÖrgryteSweden
9FWAgne Simonsson19 October 1935 (aged 22)3 ÖrgryteSweden
10FWArne Selmosson29 March 1931 (aged 27)1LazioItaly
11FWLennart Skoglund24 December 1929 (aged 28)4Inter MilanItaly
12GKTore Svensson6 December 1927 (aged 30)1 MalmöSweden
13DFPrawitz Öberg16 November 1930 (aged 27)2 MalmöSweden
14MFBengt Gustavsson15 January 1928 (aged 30)42AtalantaItaly
15MFReino Börjesson4 February 1929 (aged 29)3 NorrbySweden
16GKIngemar Haraldsson3 February 1928 (aged 30)0 ElfsborgSweden
17MFOlle Håkansson22 February 1927 (aged 31)7 NorrköpingSweden
18FWGösta Löfgren29 August 1923 (aged 34)38 MotalaSweden
19FWHenry Källgren13 March 1931 (aged 27)5 NorrköpingSweden
20FWBror Mellberg9 December 1923 (aged 34)3 AIKSweden
21FWBengt Berndtsson26 January 1933 (aged 25)4 GöteborgSweden
22FWOve Olsson19 August 1938 (aged 19)1 GöteborgSweden
WALES (Group 3)
Head coach: Jimmy Murphy
1GKJack Kelsey19 November 1929 (aged 28)  ArsenalEngland
2DFStuart Williams9 July 1930 (aged 27)  West Bromwich AlbionEngland
3DFMel Hopkins7 November 1934 (aged 23)  Tottenham HotspurEngland
4DFDerek Sullivan10 August 1930 (aged 27)  Cardiff City*Wales
5MFMel Charles14 May 1935 (aged 23)  Swansea Town*Wales
6MFDave Bowen7 June 1928 (aged 30)  ArsenalEngland
7FWTerry Medwin25 September 1932 (aged 25)  Tottenham HotspurEngland
8FWRon Hewitt21 June 1928 (aged 29)  Cardiff City*Wales
9FWJohn Charles27 December 1931 (aged 26) JuventusItaly
10FWIvor Allchurch16 October 1929 (aged 28)  Swansea Town*Wales
11FWCliff Jones7 February 1935 (aged 23)  Swansea Town*Wales
12GKKen Jones2 January 1936 (aged 22)  Cardiff City*Wales
13GKGraham Vearncombe28 March 1934 (aged 24)  Cardiff City*Wales
14DFTrevor Edwards24 January 1937 (aged 21)  Charlton AthleticEngland
15DFColin Baker18 December 1934 (aged 23)  Cardiff City*Wales
16MFVic Crowe31 January 1932 (aged 26)  Aston VillaEngland
17FWKen Leek26 July 1935 (aged 22)  Leicester CityEngland
18FWRoy Vernon14 April 1937 (aged 21)  Blackburn RoversEngland
19FWColin Webster17 July 1932 (aged 25)  Manchester UnitedEngland
20MFJohn Elsworthy26 July 1931 (aged 26)  Ipswich TownEngland
21MFLen Allchurch12 September 1933 (aged 24)  Swansea Town*Wales
22MFTom Baker6 April 1934 (aged 24)  Plymouth ArgyleEngland
*Cardiiff City and Swansea Town are Welsh teams who play in the English League system.
HUNGARY (Group 3)
Head coach: Lajos Baróti
1GKGyula Grosics4 February 1926 (aged 32)52 Tatabányai Bányász SEHungary
2DFSándor Mátrai20 November 1932 (aged 25)10 Ferencvárosi TCHungary
3DFFerenc Sipos13 December 1932 (aged 25)7 MTK FCHungary
4DFLászló Sárosi27 February 1932 (aged 26)5 Vasas SCHungary
5DFJózsef Bozsik28 November 1925 (aged 32)88 Budapest Honvéd FCHungary
6MFPál Berendi30 November 1932 (aged 25)15 Vasas SCHungary
7MFLászló Budai19 July 1928 (aged 29)31 Budapest Honvéd FCHungary
8MFLajos Tichy21 March 1935 (aged 23)19 Budapest Honvéd FCHungary
9FWNándor Hidegkuti3 March 1922 (aged 36)67 MTK FCHungary
10FWDezső Bundzsák3 May 1928 (aged 30)6 Vasas SCHungary
11FWKároly Sándor29 November 1928 (aged 29)29 MTK FCHungary
12DFBéla Kárpáti30 September 1929 (aged 28)17 Vasas SCHungary
13DFOszkár Szigeti19331 Diósgyőri VTKHungary
14FWFerenc Szojka7 April 1931 (aged 27)23 Salgótarjáni BTCHungary
15MFAntal Kotász1 September 1929 (aged 28)15 Budapest Honvéd FCHungary
16FWLászló Lachos 0 Tatabányai Bányász SEHungary
17FWMihály Vasas19331 Salgótarjáni BTCHungary
18FWTivadar Monostori24 August 1936 (aged 21)1 Dorogi BányászHungary
19FWZoltán Friedmanszky22 October 1934 (aged 23)0 Ferencvárosi TCHungary
20FWJózsef Bencsics6 August 1933 (aged 24)1 Újpesti DózsaHungary
21FWMáté Fenyvesi20 September 1933 (aged 24)18 Ferencvárosi TCHungary
22GKIstván Ilku6 March 1933 (aged 25)4 Dorogi BányászHungary
MEXICO (Group 3)
Head coach: Antonio López Herranz (Spain)
1GKAntonio Carbajal7 June 1929 (aged 29)  Club LeónMexico
2DFJesús del Muro30 November 1937 (aged 20)  CF AtlasMexico
3MFJorge Romo20 April 1934 (aged 24)  Club TolucaMexico
4DFJosé Villegas20 June 1934 (aged 23)  Chivas de GuadalajaraMexico
5DFAlfonso Portugal21 January 1934 (aged 24)  NecaxaMexico
6MFFrancisco Flores12 February 1926 (aged 32)  Chivas de GuadalajaraMexico
7MFAlfredo Hernández18 June 1935 (aged 22)  Club LeónMexico
8FWSalvador Reyes20 September 1936 (aged 21)  Chivas de GuadalajaraMexico
9FWCarlos Calderón de la Barca2 October 1934 (aged 23)  Atlante F.C.Mexico
10FWCrescencio Gutiérrez26 October 1933 (aged 24)  Chivas de GuadalajaraMexico
11FWEnrique Sesma22 April 1927 (aged 31)  Club TolucaMexico
12GKManuel Camacho29 April 1929 (aged 29)  Club TolucaMexico
13GKJaime Gómez29 December 1929 (aged 28)  Chivas de GuadalajaraMexico
14FWMiguel Gutiérrez7 May 1931 (aged 27)  CF AtlasMexico
15MFGuillermo Sepúlveda28 February 1934 (aged 24)  Chivas de GuadalajaraMexico
16DFJosé Antonio Roca24 May 1928 (aged 30)  CD ZacatepecMexico
17DFRaúl Cárdenas30 October 1928 (aged 29)  CD ZacatepecMexico
18MFJaime Salazar6 February 1931 (aged 27)  NecaxaMexico
19DFJaime Belmonte8 October 1934 (aged 23)  CD CuautlaMexico
20FWCarlos Blanco5 March 1927 (aged 31)  Club TolucaMexico
21FWLigorio López18 August 1928 (aged 29)  Club IrapuatoMexico
22FWCarlos González12 April 1935 (aged 23)  CF AtlasMexico
BRAZIL (Group 4)
Head coach: Vicente Feola
1GKCastilho27 November 1927 (aged 30)  FluminenseBrazil
2DFBellini7 June 1930 (aged 28)  Vasco da GamaBrazil
3GKGilmar22 August 1930 (aged 27)  CorinthiansBrazil
4DFDjalma Santos27 February 1929 (aged 29)  PortuguesaBrazil
5DFDino Sani23 May 1932 (aged 26)  São Paulo FCBrazil
6MFDidi8 October 1929 (aged 28)  BotafogoBrazil
7FWZagallo9 August 1931 (aged 26)  FlamengoBrazil
8DFOreco13 June 1932 (aged 25)  CorinthiansBrazil
9DFZózimo19 June 1932 (aged 25)  Bangu ACBrazil
10FWPelé23 October 1940 (aged 17)  Santos FCBrazil
11FWGarrincha28 October 1933 (aged 24)  BotafogoBrazil
12DFNílton Santos16 May 1927 (aged 31)  BotafogoBrazil
13MFMoacir18 May 1936 (aged 22)  FlamengoBrazil
14DFDe Sordi14 February 1931 (aged 27)  São Paulo FCBrazil
15DFOrlando20 September 1935 (aged 22)  Vasco da GamaBrazil
16DFMauro30 August 1930 (aged 27)  São Paulo FCBrazil
17FWJoel11 November 1931 (aged 26)  FlamengoBrazil
18FWMazola24 July 1938 (aged 19)  PalmeirasBrazil
19MFZito18 August 1932 (aged 25)  Santos FCBrazil
20FWVavá12 November 1934 (aged 23)  Vasco da GamaBrazil
21FWDida26 March 1934 (aged 24)  FlamengoBrazil
22FWPepe25 February 1935 (aged 23)  Santos FCBrazil
SOVIET UNION - USSR (Group 4)
Head coach: Gavril Kachalin
1GKLev Yashin22 October 1929 (aged 28)22 Dynamo MoscowSoviet Union
2DFVladimir Kesarev26 February 1930 (aged 28)2 Dynamo MoscowSoviet Union
3MFKonstantin Krizhevsky20 February 1926 (aged 32)9 Dynamo MoscowSoviet Union
4DFBoris Kuznetsov14 July 1928 (aged 29)15 Dynamo MoscowSoviet Union
5DFYuri Voinov29 November 1931 (aged 26)9 Dynamo KyivSoviet Union
6FWIgor Netto9 January 1930 (aged 28)30 Spartak MoscowSoviet Union
7FWGerman Apukhtin12 June 1936 (aged 21)2 CSKA MoscowSoviet Union
8FWValentin Ivanov19 November 1934 (aged 23)15 Torpedo MoscowSoviet Union
9FWNikita Simonyan12 October 1926 (aged 31)13 Spartak MoscowSoviet Union
10FWSergei Salnikov13 September 1925 (aged 32)17 Spartak MoscowSoviet Union
11FWAnatoli Ilyin27 June 1931 (aged 26)22 Spartak MoscowSoviet Union
12GKVladimir Maslachenko5 March 1936 (aged 22)0 Lokomotiv MoscowSoviet Union
13GKVladimir Belyayev15 September 1933 (aged 24)2 Dynamo MoscowSoviet Union
14DFLeonid Ostrovskiy17 January 1936 (aged 22)0 Torpedo MoscowSoviet Union
15DFAnatoli Maslyonkin26 June 1930 (aged 27)8 Spartak MoscowSoviet Union
16MFViktor Tsarev2 June 1931 (aged 27)1 Dynamo MoscowSoviet Union
17FWAleksandr Ivanov14 April 1928 (aged 30)0 Zenit LeningradSoviet Union
18FWValentin Bubukin23 April 1933 (aged 25)0 Lokomotiv MoscowSoviet Union
19FWGennadi Gusarov11 March 1937 (aged 21)0 Torpedo MoscowSoviet Union
20FWYuri Falin2 April 1937 (aged 21)1 Torpedo MoscowSoviet Union
21FWGenrich Fedosov6 December 1932 (aged 25)1 Dynamo MoscowSoviet Union
22DFVladimir Yerokhin10 April 1930 (aged 28)0 Dynamo KyivSoviet Union
ENGLAND (Group 4)
Head coach: Walter Winterbottom
1GKColin McDonald15 October 1930 (aged 27)1 BurnleyEngland
2DFDon Howe12 October 1935 (aged 22)7 West Bromwich AlbionEngland
3DFTommy Banks10 November 1929 (aged 28)1 Bolton WanderersEngland
4DFEddie Clamp14 September 1934 (aged 23)1 Wolverhampton WanderersEngland
5MFBilly Wright6 February 1924 (aged 34)92 Wolverhampton WanderersEngland
6MFBill Slater29 April 1927 (aged 31)6 Wolverhampton WanderersEngland
7FWBryan Douglas27 May 1934 (aged 24)7 Blackburn RoversEngland
8FWBobby Robson18 February 1933 (aged 25)2 West Bromwich AlbionEngland
9FWDerek Kevan6 March 1935 (aged 23)7 West Bromwich AlbionEngland
10FWJohnny Haynes17 October 1934 (aged 23)20 FulhamEngland
11FWTom Finney5 April 1922 (aged 36)73 Preston North EndEngland
12GKEddie Hopkinson29 October 1935 (aged 22)6 Bolton WanderersEngland
13GKAlan Hodgkinson16 August 1936 (aged 21)4 Sheffield UnitedEngland
14DFPeter Sillett1 February 1933 (aged 25)3 ChelseaEngland
15DFRonnie Clayton5 August 1934 (aged 23)20 Blackburn RoversEngland
16DFMaurice Norman8 May 1934 (aged 24)0 Tottenham HotspurEngland
17FWPeter Brabrook8 November 1937 (aged 20)0 ChelseaEngland
18FWPeter Broadbent15 May 1933 (aged 25)0 Wolverhampton WanderersEngland
19FWBobby Smith22 February 1933 (aged 25)0 Tottenham HotspurEngland
20FWBobby Charlton11 October 1937 (aged 20)3 Manchester UnitedEngland
21FWAlan A'Court30 September 1934 (aged 23)1 LiverpoolEngland
22FWMaurice Setters16 December 1936 (aged 21)0 West Bromwich AlbionEngland
AUSTRIA (Group 4)
Head coach: Karl Argauer
1GKRudolf Szanwald6 July 1931 (aged 26)2 Wiener SCAustria
2DFPaul Halla10 April 1931 (aged 27)20 SK Rapid WienAustria
3DFErnst Happel29 November 1925 (aged 32)47 SK Rapid WienAustria
4DFFranz Swoboda15 February 1933 (aged 25)13 Austria WienAustria
5DFGerhard Hanappi9 July 1929 (aged 28)67 SK Rapid WienAustria
6MFKarl Koller8 February 1929 (aged 29)38 First Vienna FCAustria
7FWWalter Horak1 June 1931 (aged 27)2 Wiener SCAustria
8FWPaul Kozlicek22 July 1937 (aged 20)5 Wacker WienAustria
9FWHans Buzek22 May 1938 (aged 20)10 First Vienna FCAustria
10FWAlfred Körner14 February 1926 (aged 32)  SK Rapid WienAustria
11FWHelmut Senekowitsch22 October 1933 (aged 24)4 SK Sturm GrazAustria
12GKKurt Schmied14 June 1926 (aged 31)23 First Vienna FCAustria
13FWWalter Schleger19 September 1929 (aged 28)17 Austria WienAustria
14FWJosef Hamerl22 January 1931 (aged 27)2 Wiener SCAustria
15DFWalter Kollmann17 June 1932 (aged 25)14 Wacker WienAustria
16MFKarl Stotz27 March 1927 (aged 31)19 Austria WienAustria
17MFErnst Kozlicek27 January 1931 (aged 27)7 Wacker WienAustria
18DFLeopold Barschandt12 August 1925 (aged 32)20 Wiener SCAustria
19FWRobert Dienst1 March 1928 (aged 30)26 SK Rapid WienAustria
20FWHerbert Ninaus31 March 1937 (aged 21)0 Grazer AKAustria
21MFIgnaz Puschnik5 February 1934 (aged 24)1 Kapfenberger SVAustria
22GKBruno Engelmeier5 September 1927 (aged 30)7 1. Simmeringer SCAustria

 

Archives
Back To Top